Vědci z MIT vymysleli způsob, jak sledovat lidi, respektive jejich pohyb, skrz zdi, aniž by byl potřeba nějaký senzor. Tým pod vedením profesorky počítačových věd Diny Katabiové vynalezl technologii zvanou RF-Pose hlavně za účelem sledování nemocných pacientů.
Bezdrátový přístroj, který připomíná Wi-Fi router, dnes už v USA testuje více jak 200 domácností. Je navržen tak, aby dokázal skrz zeď monitorovat vaši chůzi, srdeční tep nebo třeba dýchání. Důležitou inovací je i přesné sledování spánku včetně spánkových fází (od usínání až po hluboký spánek). Znamená to, že by technologie mohla nahradit náročné studie a výzkumy, které vyžadují spaní v laboratoři a nošení elektrod.
Technologie RF-Pose může být užitečná například u pacientů trpících Parkinsovou nebo Alzheimerovou chorobou nebo také u lidí s roztroušenou sklerózou. Poskytovatelům zdravotní péče to tak dává možnost nahlédnout do životů pacientů,
jakou dříve neměli, a sledovat například změny ve způsobu chůze. Lidé by tak také mohli například sledovat staršího příbuzného a zaznamenat, kdyby třeba upadl. Tento startup se nabízí i k využití při záchranných akcích. Po živelní katastrofě by mohl pomoci hledat pohřešované osoby.
Video:
Jak zařízení funguje
Tým Diny Katabiové pro zařízení používá kombinaci rádiových vln a strojového učení. Přístroj vydává rádiové vlny, ty se pak odrážejí od těla sledované osoby zpět do routeru. Analýza následně odhadne držení těla a pohyby bez potřebných kamer. Zdravotní data dokáže získat ze stejných signálů. Zařízení vše zaznamenává pokaždé, když se člověk hýbe, i když je to jen maličký pohyb, jako například dýchání, i tím se totiž mění magnetické pole, které nás obklopuje.
Možnost narušení soukromí
Při takovémto zdokonalení ve sledování osob se však nabízí otázka ochrany soukromí. Na to tým z MIT myslel – zařízení je šifrováno tak, aby fungovalo pouze s vaším souhlasem. Mimo to vyžaduje, aby uživatel vyzkoušel a dokončil pár charakteristických pohybů, než ho začne sledovat. Takže je prakticky nemožné zřízení využít ke „šmírování“
osob.
Zdroje:
https://www.engadget.com/2018/09/13/mit-health-tracking-sensor-see-through-
walls/
http://news.mit.edu/2018/artificial-intelligence-senses-people-through-walls-0612
Tagy: lékařství medicína USA vynálezy zahraniční
