Na to, že si voláte s kamarádkou, která tráví dovolenou u protinožců a zároveň při hovoru vidíte i její tvář, jste si už asi zvykli. Co byste ale řekli osobní schůzce u vás doma s někým, kdo je reálně na druhém konci světa? Dokonce i to je v dnešní době možné.
Potřebujete si vyřídit něco na tuzemském obecním úřadě, ale zrovna jste na třítýdenní dovolené v Karibiku? Většina lidí by v podobné situaci pochůzku asi odložila, i přesto že by je poté čekaly sankce nebo alespoň zvednuté obočí nepříjemné úřednice.
Jako chameleon
Současné moderní technologie ale již umožňují, aby výše zmíněnou situaci bylo možné vyřešit velmi jednoduše – a to bez jakéhokoliv zpoždění. Slušně našlápnuto má v tomto ohledu Jun Rekimoto ze společnosti Sony. Ten totiž spojil technologii videohovorů a živého člověka a vyvinul produkt ChameleonMask. Tedy jakéhosi avatara, který dokáže mnoho věcí zařídit za vás.
VIDEO: Nasaďte svou hlavu někomu jinému
Pokud tedy například toužíte po tom, aby šel na schůzku místo vás kolega, ale chybět u toho nechcete, pouze mu na hlavu nasadíte helmu s příslušně naprogramovaným displejem a reproduktorem. Na obrazovce tak bude váš obličej a z reproduktoru se zase poline váš hlas. Pouze tělo bude někoho jiného. Ale upřímně – kdo se na schůzkách zabývá tělem?
VIDEO: Jak vznikl ChameleonMask?
Rekimotův produkt má za cíl umožnit lidem zúčastnit se všech schůzek či akcí, kterých chtějí, ale z jakéhokoliv důvodu (nemoc, lenost, pracovní závazky, dovolená) se na ně nemohou dostavit fyzicky.
Nutno dodat, že ChameleonMask funguje podobně jako školní avatar, o kterém jsme na Startech už psali. Úředník či jiná osoba, která je v kontaktu s vaším náhradníkem, slyší váš hlas a vidí vaši tvář; vy zároveň na dálku můžete své „delegované“ já ovládat různými příkazy či pokyny, které mu udělujete.
Tiku vás nezbaví
Na „chameleonovi“ je navíc pozoruhodné, že dokáže svůj lidský předobraz napodobit zcela věrně, tedy včetně jeho gest, mimiky nebo třeba tiků.
I když zatím není jasné, kdy bude produkt masově rozšířen i pro běžné, nelaboratorní použití, již jen představa, že si v blízké budoucnosti budete moci podat ruku s někým, kdo je ve skutečnosti tisíce kilometrů daleko, je přece vzrušující…
Zdroje:
https://www.cnet.com/news/sony-researcher-works-to-put-you-in-someone-elses-head/
http://www.businessinsider.com/chameleonmask-could-allow-people-to-be-in-two-places-at-once-2018-2
ChameleonMask: Embodied Physical and Social Telepresence using Human Surrogates
Tagy: budoucnost technologie videohovor
