Jimmy Chen založil firmu Propel, jež pomáhá chudým lidem ve Spojených státech, aby za své potravinové poukázky získali maximum. „Jednou z mých ambicí je dát našim uživatelům co nejvíce jídla na stůl,“ vysvětlil Chen význam mobilní aplikace FreshEBT.
Aplikace FreshEBT pomáhá 43 milionům Američanů, kteří jsou odkázáni na pomoc vlády a dostávají poukázky na jídlo (EBT – Electronic benefit transfer). V roce 2017 firma získala na rozvoj 4 miliony dolarů (přes 80 milionů korun) od známých investičních fondů Andreessen Horowitz nebo Omidyar Network.
„Poskytujeme nejchudším Američanům většinu finančních služeb,“ dodal Chen. Tito lidé nemohou dostat od banky úvěr, protože 60 procent z nich nemá práci a tedy ani výplatu. FreshEBT vznikla ve spolupráci s nadací Robin Hood, která v New Yorku bojuje s chudobou.
Trnitá cesta
Chenova cesta pomáhat nejchudším Američanům je trnitá a trvá už čtyři roky. Za tu doby přišel o dva původní zakladatele, bojoval se zajištěním financí. Pokud projekt vydrží, bude to znamenat vytrvalost a tvrdohlavost posledního zakladatele projektu Propel.
Chen je bývalým produktovým manažerem firmy Facebook. I když má kontakty v technologickém sektoru v Silicon Valley, udržet projekt není snadné.
Podceňovaný fenomén chudoby
Problém chudoby je v Americe podceňován. Například v New Yorku, v jednom z nejbohatších měst světa a centru světových financí, dostávají dva miliony Američanů potravinové lístky.
Aplikace má těm chudým pomoci lépe hospodařit s omezenými prostředky. Většina lidí, kteří pracují v technologickém sektoru, nemají ve svém okolí chudé známé a proto mobilní aplikace pro lidi, kteří bojují každý den s chudobou, téměř neexistují.
Aplikace pouze pro bohaté
Chen tvrdí, že většina technologických firem nabízí služby pro bohatou klientelu, pro firmy. Chudí lidé jsou v nabídce mobilních aplikací znevýhodněni. Firma Propel najala mladého vývojáře, který dříve potravinové lístky dostával, aby se přiblížili optice uživatelů. Kdo nemá osobní zkušenost s nízkými příjmy okolo hranice chudoby, nemůže chápat problémy lidí, kteří počítají každý dolar.
Peníze od zavedených fondů přišly teprve poté, co investory lidé z Propelu přesvědčili, že jsou kompetentním hráčem na přehlíženém trhu „chudoby“. Firmě pomáhá i to, že má sídlo v chudé newyorské čtvrti Brooklyn a nikoliv v bohatém San Francisku, kde žije mnoho lidí v „sociální bublině“.

Vizualizace mobilní aplikace FreshEBT. (Zdroj: joinpropel.com

Jimmy Chen zakladatel projektu
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Supplemental_Nutrition_Assistance_Program
Zdroj titulní fotografie: wikimedia.org
Tagy: neziskový projekt potraviny sociální podnikání USA
