Elektronické implantáty pro hloubkovou mozkovou stimulaci (tzv. DBS-Deep Brain Stimulation) existují už několik let. Nyní se ale nejspíše jejich verze posune na jinou úroveň a sci-fi v podobě úpravy myšlenek a vzpomínek se stane skutečností.
Vynález implantátů pro hloubkovou mozkovou stimulaci znamenal velký zlom v léčbě Parkinsonovy choroby nebo obsedantně-kompulzivní poruchy. Přestože lékaři tyto nemoci stále nejsou schopni léčit, dokáží pomocí implantátů alespoň výrazně tlumit jejich příznaky. Kvalita životů lidí trpících těmito chorobami se od doby jejich zavedení výrazně zvýšila. V současné době je využívá asi 150 tisíc pacientů po celém světě.
I přesto, že už nyní DBS poskytují nemocným velkou službu, vědci nepřestávají implantáty vylepšovat a na jejich vývoji stále pracují. Aktuálně také přicházejí s novou verzí. Podle Laurieho Pycrofta, doktoranda univerzity v Oxfordu, by měly DBS celkově vylepšovat schopnosti lidského mozku. Konkrétně se mluví o schopnostech ukládat, třídit a vyvolávat informace. V konečné verzi by tedy by tyto implantáty měly být schopny pozvednout úroveň lidské paměti.
Součástí této nejnovější verze je software, díky němuž mohou lékaři i pacienti upravovat nastavení implantátů prostřednictvím chytrých telefonů, s nimiž jsou propojeny pomocí Bluetooth.
„Paměťové implantáty nám dávají reálnou šanci, jak mnohým pacientům zlepšit jejich zdravotní stav. Možnost, že budeme schopni pozměnit a posílit naši paměť za pomoci elektrod zní skoro jako sci-fi, ale zakládá se na reálných vědeckých zjištěních, které máme již dnes k dispozici. Vyvinutí pomůcek zlepšujících paměť je proto už jen otázkou času. Je tedy nesmírně důležité, že již v tomto raném stádiu spolupracujeme s odborníky na minimalizaci jejích rizik,“ říká Laurie Pycroff.
Video:
Vynález těchto technologií by mohl být v dějinách lidstva něčím skutečně zlomovým. Zároveň s sebou ale nese obrovská rizika zneužití. Dmitry Galov, člen bezpečnostního týmu GReAT společnosti Kaspersky Lab, upozorňuje na to, že hackeři by mohli prostřednictvím implantátů zcela ovládnout lidskou mysl a paměť. Ve výsledku by byli schopni krást, sledovat nebo měnit lidské vzpomínky. „Proto je nutné, aby odborníci ze zdravotnictví, kyberbezpečnostního průmyslu a výrobci lékařských pomůcek společně zapracovali na odstranění zranitelnosti systémů, a vyloučili tak hrozby napadení kyberzločinci, “ dodává Galov.
Vědci odhadují, že systémy budou zaznamenávat mozkové signály, které vytváří vzpomínky do pěti let zpátky. Dokonce předpokládají, že některé vzpomínky budou moci nově vytvářet nebo před opětovným vložením do mozku měnit. V blízké budoucnosti tak můžeme na trhu očekávat komerčně dostupné implantáty zlepšující paměť a zároveň umožňující rozsáhlé ovládání vzpomínek.
Zdroje:
https://technet.idnes.cz
https://www.antivirus.cz
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=jv8Hlufp7Rc
Tagy: budoucnost kriminalita medicína mozek paměť technologie
