Že se se klima na planetě Zemi drasticky mění slýcháme každý den. O tom, že tato změna znamená velké problémy pro zemědělce a pěstitele, a že problémy s klimatem mohou silně ovlivnit naše stravovací návyky, už nikoliv. Nejen tento problém se snaží řešit Moonshot Factory od konglomerátu X. Nyní přináší revoluci na naše pole.
Podle svých vlastních slov je X diverzní skupina investorů a podnikatelů, kteří přinášejí technologie s cílem vylepšit život milionům, snad dokonce miliardám lidí po celém světě. V projektu nazvaném The Mineral jsou středem zájmu zemědělci, jejich pole a primárně jejich plodiny. Cílem iniciativy je přinést větší rovnováhu, udržitelnost a efektivitu v oblasti pěstování potravin. To všechno za pomocí čtyřkolového vozítka.
Účel těchto vozítek je co nejlepší porozumění růstovému cyklu rostlin v závislosti na podnebí a dalších vnějších faktorech. Pod pracovním názvem Plant Buggy se vozidlo s autopilotem snaží co nejpřesněji monitorovat plodiny, složení půdy a další faktory přítomné v prostředí, ve kterém se rostliny pěstují.
Úspora spotřeby za pomoci dat
To všechno za použití senzorů, kamer a dalších monitorovacích systémů. Sesbíraná data se potom porovnávají s panujícím počasím a na základě vzájemného srovnání faktů se má dostavit patřičný výsledek.
Výstupem je předpověď toho, jak se půda a rostliny chovají v závislosti na počasí a tím pádem i vyhlídka lepšího nakládání s materiály a látkami, které jsou k pěstování nezbytné. To by mohlo mít dopad na spotřebu vody, úsporu hnojiv a globálně více ekologický a udržitelný přístup k produkci potravin.
Udržitelná revoluce v podobě výpočetního zemědělství
Vedoucí projektu Mineral Elliot řekl pro The Verge následující: “Stejně jako mikroskop vedl k transformaci ve způsobu detekce a léčby nemocí, doufáme, že lepší nástroje umožní zemědělskému sektoru změnit způsob pěstování potravin. V posledních několika letech můj tým a já vyvíjíme nástroje takzvaného výpočetního zemědělství, ve kterém se farmáři, chovatelé, agronomové a vědci opírají o nové typy hardwaru, softwaru a senzorů, aby shromažďovali a analyzovali informace o složitosti světa rostlin.”
Nůžky mezi vyspělým západem a problémy třetího světa se sice pořád rozevírají, ale právě díky projektům jako je Mineral by tato technologická mezera měla přinést mnohem méně plýtvání ve vyspělých oblastech. Ušetřené materiály, nerosty a suroviny v čele s drahocennou vodou by se tak měly použít v regionech, kde jsou nejvíce potřeba.
Zdroje:
https://www.czechsight.cz/x-the-moonshot-robot/
https://x.company/projects/mineral/
Zdroj fotografií: x company
Tagy: big data ekologie rostliny udržitelnost zemědělství
