Máme chytré telefony, počítače, domácnosti i auta. Asi by nás však nenapadlo, že se tohoto přívlastku dočkají i popelnice. Co když budou chytřejší než popeláři? Slovenská firma Sensoneo vyrábí „chytré“ senzory a softwary, které jsou následně vloženy do kontejnerů na odpad. Monitorují nejen jejich naplněnost, ale i nebezpečí požáru či naklonění. Díky nim společnosti na svoz odpadu ušetří až třetinu svých nákladů. Není tedy divu, že o systém mají zájem v USA i ve Spojených arabských emirátech.
Všechno to začalo vlastně náhodou. Slovenské město Nitra nasadilo podzemní kontejnery, ale vždy když k nim popeláři přijeli, byly prázdné. Radnice začala hledat způsob jejich monitorování a zakázku vyhráli manželé Andrea a Martin Basilovi. „Spolu s Nitrou jsme produkt ladili nejbližší měsíce tak, aby hardwarově a softwarově splňoval nároky. Měli jsme rychlou a přímou zpětnou vazbu od zákazníka. A pak jsme si uvědomili, jak velký business case za tím je,“ vysvětluje Andrea Basilová.
Jen pět konkurentů
Paradoxně je pro firmu nejtěžší uspět v Evropě. Tady jsou konkurenční firmy (kterých je na celém světě pouze pět) domluvené na několik let dopředu. Sensoneo nemá problém navázat spolupráci například v USA nebo nově ve Spojených arabských emirátech. „Tam je o takovouto problematiku velký technologický zájem a řešení se nekupuje každý den,“ dodává Basilová. Dočkat se domácího úspěchu tedy úplně nehrozí. I přes to jsou v České republice místa, kde nám chytré popelnice ulehčují život. Nebo spíš naše odpadkové koše.
Novým klientem je v České republice například firma Asekol, která sváží elektroodpad. Kontejnery na takto specializovaný druh odpadu nebývají často plné, a tak je pro provozovatele velmi strategické zabudovat do nich chytrý monitoring Sensoneo. „Naše technologie je využívaná také na Praze 2, kde je velké množství takzvaných podzemních nebo polopodzemních kontejnerů. Do nich popeláři nemají šanci vidět, a díky našim senzorům vědí přesně, v jakém stavu se popelnice nachází,“ říká Basilová.
Stáhněte si aplikaci
Než příště půjdete vynést odpadky, stáhněte si aplikaci, kterou Sensoneo vyvinula. Pokud budete mít štěstí a najdete v ní popelnice ve svém okolí, můžete díky ní sledovat jejich stav. Vztekání se u přeplněných popelnic je tak minulostí. Otázkou však zůstává, zdali si ji nainstalují i bezdomovci, kteří budou čekat na nejnovější zdroj obživy. Nebo je snad chytré popelnice odhalí a označí v aplikaci?
Zdroje:
https://tyinternety.cz/tag/chytre-popelnice/
Tagy: ekologie odpady popelnice recyklace Slovensko
