Dánsko je tradiční pivní zemí, kde je množství pivovarů. Jeden z nich je ale unikátní tím, že zaměstnává lidi, jež trpí Aspergerovým syndromem. Nebo některou jinou psychickou poruchou, které se řadí do širokého spektra změněného chování, které se souhrnně nazývají autismem.
Pouze šestnáct procent lidí, kteří trpní některou z forem autismu, má placenou práci na plný úvazek. I když naprostá většina z nich chce a může pracovat. Společnost People Like Us v dánském Skippinge vaří pivo a umožňuje pracovat i lidem, o které jinde nemají zájem kvůli jejich onemocnění.
Jedním z nich je Rune Lindgreen s Aspergerovým syndromem. Devětatřicetiletý muž byl skoro deset let bez práce, než dostal práci v pivovaru.

Rune Lindgreen nalevo. Zdroj: People Like Us via Facebook
Ten vedou bratři Lars s Jesper Carlsen a před rokem založili společnost People Like Us, aby spoluobčany s autismem podpořili. Respektive jim dali práci a umožnili, aby nebyli závislí na finanční pomoci od státu.
Carlsenové mají ještě firmu LeVas, která vzdělává lidi s autismem. Na projekt přišli poté, co zjistili, že pracovních příležitostí pro takové lidi není moc.
“Začali jsme být stále více frustrováni tím, že mladí lidé prošli naším vzděláváním v LeVas a nic se nestalo,” uvedl Jesper, jak došlo k tomu vytvořit další krok v řetězci pomoci lidem, kteří jsou od narození znevýhodnění. “Je pro ně nemožné, aby si našli práci,” smutně dodal.
Okolí není připraveno
I když jsou lidé s různými formami autismu jiní a nemohou vykonávat všechny druhy práce, na některé určitě stačí. Je ale třeba být v prostředí, které je pro jejich znevýhodnění připraveno.
Pro mnoho z nich je nepřekonatelnou bariérou na trhu práce už vstupní pohovor. Otevřené nebo nejasně položené otázky je matou a neumí na ně odpovědět.
A samozřejmě sociální vazby na pracovišti jejich pozici ještě zhoršují. Bez vstřícného postoje zaměstnavatele, který lidem s autismem rozumí, nemají téměř šanci si práci udržet, když už ji získají.

Zdroj: People Like Us via Facebook
Měnit přístup firem
Bratři Carlsenové začínají alespoň v dánské společnosti postoj některých firem měnit. Například firmy Microsoft nebo Vodafon rozjíždějí pilotní projekty, aby mohli přijímat lidi s poruchou, kterou si většina populace představuje jako někoho z filmu Rain Man, kdy autistického Raymonda Babbitta zahrál Dustin Hoffman.
Deník The Guardian upozornil, že pouze ve Spojeném království pracuje 450 tisíc lidí s autismem, mnozí z nich s nevyužitým potenciálem svých schopností.
Miliardář Richard Branson investoval do německého startupu Auticon, který vyhledává počítačové experty s autismem, aby mohl rozšířit svůj záběr i do Británie.

Zdroj: People Like Us via Facebook
Dánská firma Specialisterne se od roku 2004 snaží zaměstnat takové lidi u velkých firem. Spolupracuje i s poradenskou firmou EY (dříve Ernst&Young) nebo softwarovým obrem SAP.
“Ekonomika Británie do budoucna čelí problému s kvalifikovanou pracovní silou,” přiznává ředitelské britské pobočky Microsoftu Michel Van der Bel.
Proto by byla škoda, aby inteligentní a schopní lidé s autismem z ekonomiky vypadli jenom proto, že je nikdo nezaměstná, protože jim nerozumí a většinová společnost se jich bojí. Šedesát procent firem Británii přiznává, že se takové lidi skutečně obává zaměstnat.
Každý autista je jiný
„Autismus ovlivňuje chování u každého jinak. Ne všichni mohou pracovat,“ vysvětlila Emma Jonesová z britské National Autistic Society. „Ale mnoho z nich pracovat může a zoufale hledají práci, která odpovídá jejich talentu a zájmům. Dospělí lidé s autismem mohou být skutečně přínosem,“zdůraznila.
Motivovaní a koncentrovaní lidé
To také ukazuje případ projektu People Like Us v Dánsku.
„Mohou být vysoce motivovaní, umí se koncentrovat na svou činnost po dlouhou dobu. V některých oborech mají detailní znalosti a mohou odhalit chyby, které jiní lidé přehlédnou. Což je přínos pro každou firmu,“ vysvětlila přednosti „autistů“ Jonesová.

Zdroj: People Like Us via Facebook
Piva, které vaří Lindgreen, jsou k dostání už ve 40 místech po celém Dánsku.
“Je pěkné, že mohu být opět u vaření piva. Na druhou stranu je to pro mě trochu matoucí, protože se moje pracovní náplň několikrát změnila. Vím ale, že to je u začínajících firem běžné,“ zvyká si na “startupové“ prostředí Lindgreen.
Každopádně je rád, že může opět pracovat a může měnit názor společnosti na užitečnost lidí s poruchami chování.
V pivovaru mohou dělat cokoliv
Lars Carlsen tvrdí, že téměř jakoukoliv práci v pivovaru mohou dělat lidé s autismem. Od vymýšlení receptů na nové druhy piva až po uklízení. „Cokoliv mezi tím,“ zdůraznil. Na vlastní pivovar zatím nemají peníze, vaří je ve spolupráci se zavedenými pivovary v Dánsku i Belgii. Přes léto chystají otevření baru, kde zaměstnají i čtyři kolegy s autismem a své pivo budou propagovat na hudebních festivalech.
Zdroje:
https://www.facebook.com/peoplelikeus.dk/
Tagy: asperger autismus pivo pivovar sociální projekt zaměstnání
