I v rámci sociální práce se můžeme setkat startupy, jenže na rozdíl od těch běžných má sociální startup na prvním místě lidi a až pak zisk. Někdy však můžeme narazit i na případy, kdy se daří obojí… pomalu, ale jistě. I proto v Praze vzniká už druhý Restart Shop, obchod, kde nejen seženete recyklované věci, ale zároveň podpoříte někoho, kdo by si jinde práci sháněl jen stěží. Nový Restart Shop najdete na ulici Komunardů 14 a mimo jiné tam potkáte i opravdu fajn lidi…
Za vším hledej nadšence
Martina Zikmundová, díky které to všechno vzniklo, je ředitelkou České asociace streetwork (ČAS). Nejdříve vystudovala sociální pedagogiku a pak psychologii. Patřila k prvním absolventům v oboru, kteří se v devadesátých letech objevili. V té době probíhalo všechno především v terénu na ulici a streetwork měl punc dobrodružství a punku. „Pamatuju si, že jsme dělali terén do rána, končili jsme i ve 4 hodiny, to už se dneska nedělá.“ Se streetworkem se Martina poprvé setkala už na škole. „Okamžitě mi bylo jasné, že je to úžasná věc, že to funguje a chci to dělat.“ Práce byla nesmírně kreativní, podle Martiny to byl trochu i adrenalin, hledaly se cesty, jak streetwork v českých podmínkách dělat. Jak však Martina říká, není to práce pro každého „Když někomu chybí talent, nedá se to tak úplně naučit.“

zakladatelka Martina Zikmundová
Česká asociace streetwork sdružuje nízkoprahové sociální služby a nabízí jim možnosti vzdělávání, metodickou podporu, ale taky prostor, kde je možné sdílet zkušenosti i problémy, které práce může přinášet. Je to v podstatě jakýsi hub. V roce 1997 ho založila parta nadšenců, kteří chtěli propojit sociální programy fungující metodou kontaktní práce. Jako zaměstnanec se do ČAS Martina dostala, když se potýkala s vyhořením po návratu z dobrovolnického projektu na Ukrajině. Dostala za úkol uspořádat jednu konferenci a od té doby už tu zůstala.
Nadchnout pro projekt další lidi
Díky vlastním zkušenostem z terénu při práci s kolegy zjišťovala, že mladý člověk – klient, který si projde určitými fázemi v sociálních službách, se pak dostává naprosto nepřipravený do běžného života a často se potýká s jedním ze zásadních životních problémů, a to se získáním a udržením si práce.
„Říkali jsme si, že by bylo skvělé umožnit těmto lidem vstup na trh práce, aby vůbec věděli, jak takové zaměstnání vypadá.“ Vznikl tedy nápad a první projekt, který byl podobný zahraničním charity shopům. Obcházeli s ním různé nadace, ale bez úspěchu. „Až se našla nadace, která našemu nadšení uvěřila,“ vzpomíná Martina.
Dostali konzultanta a finanční zdroje a vznikl čtyřletý projekt. Prvotní idea byla, že nabídnou lidem možnost založit si vlastní sociální podnik a vznikne šest pracovišť, jenže nikdo se na výzvu nepřihlásil… „Měli jsme na vybranou, buď to neuděláme vůbec, nebo se do toho pustíme sami, zvolili jsme variantu B.“ Založili obecně prospěšnou společnost a následně Restart Shop, a ačkoli jim různí konzultanti a odborníci radili, že musí najít něco, co na trhu chybí, rozhodli se pro původní nápad s osvědčeným charityshopem, tedy obchodem s darovaným zbožím. „Zpětně, když se ohlédnu, tak jsme udělali strašně dobře,“ hodnotí Martina. Nakonec vzniklo šest podniků, z původního záměru franšízy se nakonec vyklubaly dost různorodé projekty od zmiňovaného charity shopu až po nábytkový servis v Bruntále. Podnikům zafinancovali rozjezd a poskytli metodickou podporu.
Možnost začít znovu
V Praze v tuto chvíli fungují dva Restart Shopy a už podle názvu je jasné, že v obchodě našli práci lidé, kteří potřebují začít znovu, jinak, s něčí podporou. Podle Martiny to funguje dobře. Pracovníci Restart Shopu získávají praxi, učí se pracovním návykům a ověřují si své schopnosti. Navíc v obchodě najdete samé darované věci, takže se tu i recykluje.
Sociální projekty se vyplatí i státu, preventivní služby jsou podle Martiny velkou investicí do budoucích rozpočtů. „Snažíme se lidi emancipovat, aby se o sebe dovedli postarat sami,“ zakončuje.
Tagy: charita neziskový projekt sociální pomoc zaměstnání
