Pokud doma třídíte odpad a poctivě vyhazujete plasty do žlutých kontejnerů, neznamená to automaticky, že bude veškerý plast recyklován. Zhruba polovina skončí pravděpodobně ve spalovně. Podobně je tomu i v Německu. Zde to však chce změnit berlínská firma Share Foods.
Recyklovat plast na plných sto procent je stále problém. Polovina vytříděného plastu skončí na skládce nebo ve spalovně, protože kapacity pro recyklaci plastů nejsou v Evropě dostatečné. Pouze 30 procent nově vyrobených PET lahví pochází z recyklovaného plastu, zbytek je nově vyroben z ropy. To se nelíbí zakladateli berlínské firmy Share Foods Sebastianu Strickerovi.
„Pokud chceme být skutečně sociální značkou, musíme se snažit mít co nejvíce udržitelný přístup,“ řekl k tomu, že firma jako první v Německu nabízí nápoje ve stoprocentně recyklovaných plastových lahvích. Společnost produkuje mýdlo, biotyčinky a minerální vodu. Z každého prodaného výrobku investuje polovinu zisku do vody, jídla a mýdla v chudých zemích.
Stricker dodal, že nebylo vůbec snadné najít vhodného výrobce pro stoprocentně recyklované plastové lahve. V celé Evropě našel pouze dva vhodné podniky, které by dokázaly vyrobit nové plastové lahve ze stoprocentního recyklátu. Nakonec je vyrábějí v Lucembursku. Vývoj trval půl roku, než byl zakladatel firmy Shate Foods spokojen. Pouze šroubovací závit je vyráběn z nového plastu. Požadavek byl takový, aby lahve byly jako nové, i když jsou ze 100 procent vyrobeny z použitých PET Lahví.
Recyklovaná lahev je dražší než nově vyrobená
Výroba plně recyklovaných plastových lahví je dražší, než když se použije nově vyrobený plast. Proto velké nápojové firmy své obaly plně nerecyklují, míní Stricker. Stoprocentně recyklovaná lahev podle něj stojí v přepočtu asi o padesát haléřů více než obyčejná lahev. To na velmi konkurenčním trhu s nápoji znamená velký rozdíl. Přesto doufá, že do pěti let bude novým standardem používat pro nápoje plně recyklované plastové lahve.
Stoprocentně recyklované lahve nyní Share Foods dodává do řetězce s drogerií DM a také koncernu REWE, který provozuje řetězce Billa a Penny Market. Ročně firma ušetří 200 tun plastového odpadu, který by znamenala běžná produkce lahví. Takové množství plastu by naplnilo dva olympijské plavecké bazény. Pokud by měl v Německu stejný přístup každý, ušetřilo by se 300 tisíc tun plastu za rok. Obaly od nápojů totiž tvoří asi deset procent objemu veškerého odpadu z plastů.
Zdroje:
https://www.wired.de/article/heute-kommt-die-erste-wasserflasche-aus-recyceltem-plastikmuell-in-die-laeden-share-rewe-dm
https://www.share.eu/
https://www.facebook.com/sharefoodsde
Tagy: odpad odpadky plast recyklace třídění
