Proti psychickým potížím se dá bojovat i za pomoci chytrého telefonu. Vznikla totiž mobilní aplikace, která by měla pomáhat lidem s duševním onemocněním. Studenti brněnské univerzity přišli s novinkou, která radí, jak se zachovat v případě úzkostní či depresivní ataky. Aplikace poskytuje první terapeutickou pomoc. Majitel chytrého telefonu se jejím prostřednictvím může spojit s odborníkem, který mu poradí ve chvíli psychického problému. Hlavní moduly aplikace tvoří deprese, úzkost, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a kontakty na odbornou pomoc, kterou si může v případě potřeby uživatel zavolat. Terapeuti radí, jak na různá dechová cvičení a dávají tipy, co dělat při úzkosti. Nabízejí i možnost řešení primitivních matematických příkladů, kterými dotyčný odpoutá svou pozornost od paniky a zklidní se. Záchranný plán si může každý přizpůsobit podle sebe.
Nejedná se pouze o pomoc v nouzi
Nejedná se však pouze o pomoc v krizových okamžicích. Využití je širší. Aplikace svým uživatelům nabízí také skládání vlastního to-do listu nebo zapisování věcí, které jim ten den udělaly radost. Vývojáři se při vzniku zaměřovali na celkovou péči o uživatele, která by měla vést ke zlepšení jeho psychického stavu. Cílem nebylo se postarat jen o řešení krajních případů v podobě úzkostných atak. Nepanikař obsahuje i doporučení odborné pomoci a může uživatele přesměrovat na on-line chat poraden nebo jim poskytnout kontakty na krizová centra.
První česká aplikace
Podobné aplikace existovaly dodnes pouze v angličtině. Jedná se tedy o vůbec první aplikaci podobného typu v Česku. Stojí za ní tři studenti Vysokého učení technického v Brně ‒Veronika Kamenská, Aleš Řezáč a Tomáš Chlubna. „Aplikaci jsme vyvíjeli s podporou psychologů, psychiatrů a studentů psychologie. Pomáhali nám ji pilotovat i lidé s duševním onemocněním. Ode všech máme velmi pozitivní zpětnou vazbu,“ uvádí Kamenská.
Nepanikař zaštítila nezisková organizace Nevypusť duši, zaměřená na osvětu kolem duševního zdraví. Prostřednictvím serveru darujme.cz od lidí vybrala peníze potřebné na umístění aplikace do App Store. Verze pro Apple už tedy je finančně zajištěna, ale v provozu stále ještě není. Aplikace je prozatím dostupná pouze pro Androidy. V nabídce je od března tohoto roku a roční přístup k ní stojí 99 amerických dolarů, tedy zhruba 2 300 Kč. I když to není úplně málo, do duševního zdraví se rozhodně investovat vyplatí.
Zdroje:
https://www.mediar.cz
https://refresher.cz
https://zpravy.tiscali.cz
Tagy: aplikace český nápad mobil psychické nemoci psychika zdraví
