Kaawa je projektem mladé umělkyně Anny Steinerové. Ta se nechala inspirovat kávovými zrny, která ztvárnila do podoby šperků. Malá kávová zrna mají ale ještě jednu funkci, a to šířit informovanost o problematice poruchy zvané afázie.
Ateliér Anny Steinerové je plný kávy. Papírové kelímky na kávu, hrnky na kávu, právě uvařená káva, kávovník v rohu místnosti, obrázky kávových zrn, které kreslily její děti. Projekt Kaawa je součástí Annina života už čtvrtým rokem. Ještě než se k nápadu dostala, studovala ve šperkařském ateliéru.
Už na škole začala vyrábět prstýnky a prodávat je v jedné pražské galerii. V té době byla spolupráce šperkařů a galerií v plenkách a spousta nadšenců prodávala za cenu, která stačila pouze na pokrytí materiálu. Za nějaký čas nastal boom a o šperky začal být mezi lidmi velký zájem.
Začátek podnikání byl pro Annu obdobím velkých nejistot
Když se Anně narodily děti, věnovala se jim. Práce jí ale chyběla. Po pěti letech mateřské dovolené byl začátek podnikání náročný. Už si nemohla dovolit takovou svobodu, na kterou byla zvyklá při škole.
„Člověk se potřebuje uživit, takže dělá něco, aby se to prodalo. Není to úplně dobrá cesta, ale člověk je v krizi, nemá peníze, půjčuje si, potřebuje vracet, a proto je nucený navrhovat takové šperky, které se prodají – takže takový začarovaný kruh.“
Bylo to období kompromisů, pochybností a hledání „toho pravého“. Anna pracovala často sama v dílně a potřebovala na chvíli vypnout. Rozhodla se vrátit k práci v kavárně, kde si za studií přivydělávala. Jednou týdně si tam šla „vyčistit“ hlavu. Nešlo o peníze, ale o odpočinek.
„Jednou jsem si tam tak hrála se zrnky kávy a najednou mi došlo, že vlastně o kávě nic nevím, a přitom ji tam lidem vařím. Pak jsem objevila příběhy o kávě.“ To vedlo k prvotní myšlence, ze které postupně vznikl projekt Kaawa. „Hlavně mi to dalo pocit, že vím, že tohle chci dělat. Krize ve spojení s kávou mne přivedly k tomuhle projektu.“

Anna v dílně
S Kaawou se šperkařka opět našla
Nejdříve Anna začala pracovat na podobě šperku, později přizvala další umělce. Dva roky projekt připravovala s grafičkou Martinou Kupsovou. Šperk měl být doplněn o příběhy o kávě s textem a ilustracemi, které by celý produkt doplňovaly. To se podařilo díky zapojení spisovatele Jiřího Dvořáka a ilustrátorek Alžběty Skálové, Martiny Kupsové a Alžběty Zemanové. Vše za spolupráce s Irenou Svobodovou, která projekt doplňuje fotografiemi a podílí se na jeho realizaci. Anna měla promyšlený každý detail – od krabičky, přes šperk až po balení doplněné voňavými zrnky. Název byl inspirován jedním z příběhů, ve kterém vystupuje šaman jménem Kaa
Projekt na pomoc proti afázii
Po nějaké době začala uvažovat o tom, že by projektem někoho ráda podpořila. Po delším hledání se rozhodla pro Klub Afasie, o kterém se dozvěděla od kolegyně Martiny. „Nadchlo mě to, že je to v Čechách, viděla bych přesně, kam podpora jde. Byla jsem na dvou sezeních v Klubu Afasie, abych se o problematice něco dozvěděla.“
Do té doby se Anna s pojmem afázie stejně jako většina lidí nesetkala. O to více chtěla Kaawou rozšířit povědomí o této poruše. Součást každého balení šperku je tak informační leták o Klubu.
Co je to vůbec afázie?
Afázie je porucha řeči způsobená poškozením mozku, například v důsledku nádoru nebo mrtvice. Člověk může mít problém se čtením, psaním, s porozuměním druhým lidem, ale i se samotným vyjadřováním. Tyto překážky pak mohou vést k tomu, že se stáhne mimo společnost.
Podle Anny šperk poutá pozornost, a přirozeně se tak šíří myšlenka Kaawy a tím i informovanost o afázii. Je tak větší šance, že se lidé, kteří mají ve svém okolí někoho s podobným problémem, dozví o místě, kde může najít nemocný pomoc. Kromě odborné péče logopeda je totiž důležitá i podpora psychosociální, kterou Klub lidem nabízí.
„Člověk má dobrý pocit, že tady na tom světě ještě trošku pomůže, není to žádný zázrak, ale dává to smysl,“ dodává Anna.
Zdroje: Foto a video Šárka Mattová
Tagy: afázie informovanost káva podnikání pomoc porucha projekt šperkař šperky svoboda výroba zrnka
