Český startup Sense Arena má sloužit mladým hokejistům ke zlepšování techniky ovládání puku, k přesnější střelbě a ke správnému rozhodování v herních situacích. Zakladatelem je Bob Tětiva, který s nápadem přišel na základě pozorování tréninků mládežnického týmu, kde hraje jeho syn.
Hlavní výhodou projektu má být kvantita herních situací a kvalita virtuálních spoluhráčů. Tětiva často pozoroval, že během tréninku se hráč dostane do situace, kdy má na ledě čtyři spoluhráče a musí se správně rozhodnout, kterému nahrát. Do takové akce se jeden hráč dostane například desetkrát za trénink, a jakmile on nebo spoluhráč pokazí přihrávku, nemá moc šancí to napravit.
S virtuálními brýlemi na očích, výkonným počítačem na zádech (který není na škodu, protože vaše tělo zatíží podobně jako hokejová výstroj) a především speciální hokejkou si může různé zápasové či tréninkové akce vyzkoušet třeba padesátkrát. Navíc mu jeho virtuální spoluhráči posílají přesnější přihrávky, takže nemarní čas.
Speciální hokejka
Hůl, která patří k výbavě Sense Areny, vypadá na první pohled běžně. Má v sobě však v místech, ve kterých ji hráč drží, zabudované vibrační moduly. Ty mu dají reálný pocit dotyku hokejky s pukem. Kousek nad čepelí má navíc připevněný senzor, který snímá celkový pohyb hole. Ve VR pak vidíte přesně to, co jste pohybem udělali, ať už střelu, přihrávku nebo „míchání“ s pukem.
Budoucnost v tréninku jednotlivce
Hokej je týmový a fyzicky náročný sport. Proto tento způsob tréninku Sense Arena plně nenahradí klasický trénink na ledě, ale měla by zlepšovat dovednosti jednotlivých hráčů, a především jejich myšlení v herních situacích nebo jim zautomatizovat některé pohyby s hokejkou. Projekt zatím na různých úrovních spolupracuje s mládežnickými týmy. První testování a spolupráce začala u Liberce, který hraje českou extraligu.
Dostupnost pro každého
Sense Arena byla zatím instalována a dodávána pouze na úrovni klubů. V budoucnu by ale mohla být i součástí domácností pro mladé hokejisty, kteří by přišli z tradičního tréninku a doma by na sobě mohli dál pracovat, a to relativně nenáročně. Díky tomu může Sense Arena fungovat i jako pomalé zapojování dlouhodobě zraněných hráčů do tréninkového procesu. Zatím není možné nechat si Sense Arenu nainstalovat domů a není ani jasné, kolik by to mělo stát.
Zdroje:
https://tyinternety.cz/startupy/startup-tydne-110-sense-arena-treninkova-vr-platforma-pro-hokejisty-s-investici-i-od-hrace-nhl/
https://www.sensearena.com
https://technet.idnes.cz/sense-arena-c89-/hardware.aspx?c=A180112_054041_hardware_kuz&fbclid=IwAR1GPXTthZygfNyocQScjW8DjzHPTXmrb1vPkFARXdPxYl8YwY7_aLXbedE
Zdroj úvodní foto: FB Sense Arena
Tagy: český nápad český projekt hokej sport startup virtuální realita
