Tereza Nagyová ve svých necelých třiceti letech zažila přes třicet anestezií a od roku 2012 má na břiše vyvedené střevo, takzvanou stomii. Jak ale sama říká: „Nerada slyším o stomii ve smyslu – ano přežila to a teď přežívá – já nepřežívám. Já žiju a žiju v pohodě“.
Onemocnění s sebou přineslo potřebu věci řešit
V osmnácti letech byla Tereze diagnostikována Crohnova choroba a od té doby musela řešit spoustu zdravotních komplikací. Neustálé bolesti, nevolnost, problémy s běžnými věcmi, jako je cestování. To se podle Terezy změnilo k lepšímu právě díky stomii. Přiznává ale, že svůj problém dlouho popírala, přijmout handicap nešlo hned.
Minulý rok byl pro ni ale zlomem, po kolapsu skončila s třetím stupněm invalidity. „Vážila jsem kolem čtyřiceti kil, půl roku jsem nemohla vůbec nabrat a ani se hýbat…“ Když ležela v posteli, přemýšlela, co dál se životem, jak si ho poskládat. Věděla, že už to takhle dál nejde a něco se bude muset změnit. Začala se více zajímat o problematiku lidí se stomií, o jejich život a potíže, které musí řešit.

Spodní prádlo, které Tereza vyrábí a zároveň tím ukazuje, že ani kvůli této nemoci se nemusíte vzdát módy
„Když jsem zjistila, jak to všude funguje, a vylezla jsem z té své vlastní malé ulity ublíženosti a toho, jak jsem na tom hrozně špatně, uvědomila jsem si, že na tom tak špatně nejsem – spousta lidí má se stomií mnohem větší problémy, hlavně ty psychické…“
Proto se rozhodla s tím něco udělat a po několika měsících se pustila do zprovoznění blogu „NEJSEMTABU“, kde chce mluvit o tom, čeho se stomici většinou nejvíce obávají a bojí se otevřeně zeptat.
Život se stomií nemusí být tabu
Člověku se stomií například samovolně odchází stolice, lidé se pak stydí, mohou mít problémy s intimitou. Jsou to témata, o kterých většinou nemají možnost mluvit, nebo se k nim dostávají zkreslené informace vyvolávající ještě víc strachu. „Píšu o tom, co vím, nechci přepisovat články, píšu vlastní zkušenosti“. Blog funguje od června a měl by pomoci k detabuizaci a povzbuzení dalších stomiků ke sdílení vlastních zkušeností. „Problém je, když se člověk nechá pohltit svým vlastním strachem, a to neplatí jen pro stomiky, platí to všude…“

Spodní prádlo pro stomiky
Časem začala Tereza řešit i praktičtější stránku života se stomií. Ráda se hezky obléká a z tohoto pohledu je stomie pod oblečením prostě omezení. Kupovala si speciální stomické prádlo, ale to jí nevyhovovalo. Kvůli Crohnově chorobě potřebovala nějaké, které by jí neškrtilo.
„Pak mi docvaklo, že moje teta dělá dvacet let ve spodním prádle, a tak jsem jí zavolala, jestli nemá švadleny, že bych si zkusila udělat svoje“. Rozjela se na Moravu, kde švadlenám vysvětlila svou představu, a po čtyřech měsících byly první kusy prádla hotové.
Spuštění eshopu s vlastním prádlem je čerstvá zkušenost, zatím funguje jen pár dní, ale už teď se Tereze podařilo pár kalhotek prodat. A plánuje projekt rozšířit, zatím jí prý všechno vychází podle představ, takže už je to jen o financích, které shání i pro telefonní linku, kde by měli stomici možnost mluvit o svých problémech.
Tagy: anestezie blog Crohnova choroba handicap kalhotky móda naděje nemoc oblečení operace pomoc projekt spodní prádlo stomie stomik střevo úspěch zdraví
