Návrat z minulosti. Povídková kniha, která má dětem trpícím rozštěpem obličeje pomoci s vyrovnáním se s jejich situací a která taktéž přibližuje téma ostatním, kdo zkušenost s touto vrozenou vadou nemají. Autorkou knihy je Martina Kolísková, členka organizace Šťastný úsměv a matka dcery narozené s obličejovým rozštěpem. Právě ona byla hlavním impulzem k napsání knihy, již můžete najít na serveru Hithit.
Pamatuji si, že když jsem chodil na základní školu, spolužáci si mě často kvůli mé „mohutnosti“ a plachosti dobírali. Přesto jsem na tom nebyl tak špatně, jako ti, kteří se odlišovali mnohem víc. Například právě kvůli obličejovým vadám. Tyto děti byly často vyčleňovány z kolektivu a stávaly se terčem posměchu. A to jen kvůli své odlišnosti, o které nikdo nic nevěděl. Martina Kolísková ve své kampani napsala, že děti samy o sobě nejsou kruté, ale krutá je nevědomost a zbytečná tabuizace. Právě s tím by měla pomoci její kniha Návrat z minulosti.
Šťastný úsměv
„S rozštěpem se před 13 lety narodila moje dcera Lenka. Bylo to pro mě náročné období, ale nejhorší byl nedostatek informací. Neznala jsem nikoho, kdo by řešil stejné problémy. Nevěděla jsem, jak zvládneme logopedii, foniatrii, ortodoncii. Prostě moc otazníků na jednu mámu,“ svěřila se se svými náročnými začátky Martina Kolísková. Poté na internetu narazila na fórum sdružení Šťastný úsměv. „Zpočátku jsme pouze diskutovali, sdíleli zkušenosti a radili se. Později přibyly odborné články a já se do aktivit neziskovky Šťastný úsměv sama zapojila. Kolem roku 2010 jsem byla zvolena do výboru organizace, kde se angažuji dodnes,“ popsala své působení ve Šťastném úsměvu.
Přestože musela Martina společně s Lenkou projít těžkými chvílemi, zažily i ty velmi šťastné.
„Mým nejšťastnějším okamžikem byl Lenčin první vědomý úsměv. Ten okamžik, kdy se na mě prvně usmála tím nádherným širokým úsměvem, jaký umí pouze děti s dosud neoperovaným rozštěpem rtu. V tu chvíli jsem věděla, že všechno zvládneme,“ říká Martina Kolísková.
Příběh, který pomáhá
K napsání knihy jí nebyly inspirací „pouze“ vlastní zkušenosti. „Inspirovalo mě více osudů, příběhů a životních zkušeností, které znám z vyprávění přátel a příbuzných. Každé z nich by vydalo na povídku. Především jsem ale ve svých vzpomínkách hledala střípky vyprávění mé babičky na dobu, kterou sama prožila jako dítě,“ prozrazuje o knize autorka. Příběh sleduje osud Andulky, dívky narozené s rozštěpem obličeje v období první světové války a Petra, mladíka ze současnosti, pátrajícího po objasnění záhady, jež je s dívkou spojena. „Vyprávění mé babičky jsou střípky vzpomínek. Nezapomenutelné střípky, které mě k zasazení Andulky právě do roku 1916 přivedly,“ vysvětluje Martina Kolísková.
A proč si autorka vybrala právě formu povídkové knihy? Podle jejích slov se jedná o nenásilnou a zábavnou formu, jak dětem toto téma zprostředkovat. Bourat tabu rozštěpu patra jí má dopomoci právě hlavní postava Andulky, která sama touto vrozenou vadou trpí.
Kromě pomoci dětem s lepším přijetím rozštěpu, bude projekt pomáhat i finančně. Z každé zakoupené knihy poputuje část zisku již zmiňované organizaci Šťastný úsměv.
I slavní mají vady
Rozštěp patří mezi nejčastější vrozené vady obličeje a krku. Narodí se s ním každé 650. – 700. dítě. Přestože je léčba časově náročná, samotná vada nepostihuje intelekt a dá se s ní žít plnohodnotný život. A nejen to. I některé ze slavných hvězd trpí vrozeným rozštěpem obličeje. Zpěvačka Carmit Bachar, která byla členkou hudební skupiny Pussycat Dolls, se narodila s rozštěpem rtu a patra. Další známou osobností, jenž trpí mikro rozštěpem rtu, na kterém má viditelnou jizvu, je také herec Joaquin Phoenix, u nás známý hlavně rolí císaře Commoda z filmu Gladiátor.
Zdroje:
https://www.youtube.com/watch?
http://www.spektrumzdravi.cz/
https://www.hithit.com/cs/
Tagy: děti hithit kniha životní příběh
