Pirátská truhlička nebo růžové prasátko? Pokladničku, ve které jsme si schovávali a šetřili své „těžce vydělané“ peníze měl skoro každý z nás. V době, kdy platba kartou byla v plenkách, lahodil našim dětským uším zvuk cinkajících mincí stejně, jako nám dnes lahodí notifikace oznamující příchod výplaty na účet. Naučit děti zacházet s penězi, které už nepředstavuje šustící bankovka s Němcovou, ale číslo na displeji, má peněženka Pigzbe.
Zaplatit nájem, energie, internet, pojištění, mobil… Každá mince má dvě strany a o dospěláckém životě to platí dvojnásob. Spolu s možností legálně řídit auto a dát si pivo se náš život v určité chvíli stává nekonečným placením účtů a pravidelným zapomínáním na odeslání daňového přiznání. V dnešní době, kdy ten, kdo nemá svého osobního finančního poradce, jako by nebyl, je potřeba klást větší důraz na finanční gramotnost. Tým vývojářů ze Švýcarska se proto rozhodl začít skutečně od píky. Zaměřil se na děti od 6 let.
Měna jménem Wollo
Zařízení Pigzbe by se dalo popsat jako digitální pokladnička. Jejím účelem je naučit děti hospodařit s financemi, šetřit si a celkově si uvědomit cenu peněz. Pokladnička funguje na principu digitální měny s názvem Wollo. Přístup ke sdílené aplikaci mají jak samotné děti, tak i jejich rodiče. Ti mají možnost zasílat svým dětem pravidelné kapesné či platby za různé jednorázové úkoly. Výhodou digitální měny Wollo je rychlost přesunu peněz (v rámci sekund) a možnost posílání malých částek. Rodiče, kteří jsou zvyklí platit svým dětem například za domácí práce, tak mohou zasílat i centy. Transakce takto malých obnosů je například u mnoha bank často problémem.
Video:
Kapesné a domácí práce
Možnosti, jak mohou děti získat peníze, jsou tři. První z nich je pravidelné kapesné. Rodič si ve své aplikaci nastaví den v týdnu a částku. Ta se pak v příslušný čas připíše potomkovi na jeho „piggy-účet“. Dalším způsobem, jak přijít k penězům, je splnění úkolů. Někteří rodiče svým dětem platí za umývání nádobí, vyzvednutí sourozence ze školy či umytí auta. V okamžiku, kdy dítě úkol splní, získá odměnu. Poslední možností jsou pak jednorázové dary. Když si jde dítě například pro vysvědčení, mohou mu rodiče poslat obnos s poznámkou „na kytku a bonboniéru pro paní učitelku“.
Šetřením k vysněným cílům
Další funkcí, kterou Pigzbe nabízí, je šetření. Dítě si vyhlédne novou hračku, knihu nebo kus oblečení a rodiče s ním můžou probrat, zdali mu přispějí a případně kolik. Na něm samotném je pak naspořit si zbývající částku. Ve chvíli, kdy si dítě do této pomyslné obálky vhodí poslední minci, může peníze reálně utratit. Samotné zařízení Pigzbe může být do budoucna dobrým pomocníkem při finanční osvětě těch nejmenších. Návyky týkající se peněz, se totiž podle odborníků tvoří již okolo sedmého roku věku dítěte. Pochopit význam peněz a jejich hodnotu zvládají už o dva roky dříve.
Zdroje:
https://pigzbe.com/
https://www.indiegogo.com/
Tagy: aplikace děti finanční gramotnost hračky technologie
