Sociální projekt Soft Landing dává práci sociálně znevýhodněným lidem, kteří ji nemohou sehnat jinde, recyklací matrací. Ti je jednoduše rozeberou, aby se mohly znovu použít ocelová péra, dřevo i molitan.
Je totiž jedno, jak hluboko použitou matraci zahrabete, stejně vytvoří vzduchové kapsy a hrozí, že stará péra nakonec vyhřeznou na povrch.
„Trvá jim velmi dlouho, než se rozloží,“ říká Kathy Jacková, hlavní manažerka pro prodej a marketing firmy Joyce Foam Products.
Takový produkt by prostě neměl skončit na obyčejné skládce, přitom většinu materiálů ze staré matrace lze recyklovat.
Přistání do měkka
V Austrálii každý rok na skládkách skončí 1,6 milionu nepotřebných matrací, jenom menší část z nich – 400 tisíc – je pak recyklováno. A jednou z firem, která je recykluje, je právě Soft Landing (Měkké přistání).
„Matrace jsou objemné a neskladné, proto je logisticky složité a nákladné se jich zbavit,“ míní Janelle Walaceová, manažerka sociálního projektu Soft Landing.
Firma se snaží zapojit do recyklace další drobné firmy i prodejce na bázi dobrovolnosti. Pokud se do projektu přihlásí, Soft Landing jim nabídne pro recyklaci slevu. Samotná firma si pro nepotřebné matrace přijede a rozmontuje je na recyklovatelné části.

Zdroj: Facebookové stránky Soft Landing
Členové projektu se o náklady recyklace dělí, nebo je mohou částečně přesunout na zákazníky. Soft Landing patří mezi největší firmy, jež recyklují matrace v Austrálii, a projekt se také stal vítězem kategorie Social Trader soutěže Social Enterprise of the Year.
Sídlí ve městě Bellambi v New South Walesu a zaměstnává lidi, kteří mají problémy se na trhu práce uplatnit. Navíc chce expandovat i do dalších australských regionů. Už funguje v Sydney, Perthu a v Melbourne.
Podle stránek Soft Landing firma dosud zrecyklovala 473 tisíc matrací, což činí 7 305 tun ocelových pružin, 3 306 tun dřeva a 2 360 tun molitanu.
Využití do koberců i boxovacích pytlů
Jacková z firmy Joyce Foam Products vysvětlila, že stará ocelová péra se vrací výrobcům oceli, kteří je mohou použít pro nové výrobky. Vyčištěný molitan se zase používá pod pokládání koberců.
„Klíčová věc na pěně z molitanu je to, že se může opakovaně recyklovat, protože vydrží hodně dlouho,“ vysvětlila. Je tedy škoda, aby molitan skončil na skládce.
Dřevo se používá pro mulčovací směsi a jako podestýlka pro zvířata, plstěné podložky a zbytky látky zase do boxerských pytlů. Každá matrace se musí ručně rozebrat s pomocí nože. Pro výrobce je dokonce cenově výhodnější staré matrace dát k recyklaci, než je nechat odvést na skládku. Navíc projekt recyklace má kromě peněžního zisku hodnotu v tom, že zbytečně nezatěžuje planetu těžbou dalších surovin.
Pracovní komunita Soft Landig

Zdroj: Facebookové stránky Soft Landing
Snižování emisí i spotřeby vody
Každých deset tun materiálu, které se zrecyklují, se rovná emisím, jež vyprodukují čtyři osobní automobily, také spotřebě elektřiny pro 15 domácností ročně nebo zachrání vodu, která by se vešla do tří a půl zahradních bazénů.
Soft Landing rozjel sociální byznys v roce 2009 tím, že začal řešit recyklaci matrací, jež byly darovány charitativním organizacím. Nyní zaměstnává přes 87 lidí, podle spoluzakladatele konceptu Andrewa Douglase firmou prošlo už přes čtyři stovky lidí. Mnoho z nich dlouhodobě nemohlo najít práci kvůli svému znevýhodnění, ať už kriminální minulosti, nebo psychickému onemocnění. Navíc tři čtvrtiny zaměstnanců mají původ mezi Aboriginci.
„Říkáme tomu cesta k zaměstnanosti. Pracujeme na tom, aby se posílily pracovní vazby. I když je práce fyzicky náročná, je tu etický rozměr práce,“ vysvětlil Douglas.
Mentoři ve firmě zaměstnancům pomáhají s tím, aby si zvyšovali náročnost práce i odpovědnost a tím posilovali i své sebevědomí. Někteří z nich posléze vystudovali univerzitu nebo získali dobrou práci jinde.
Zdroje:
http://www.softlanding.com.au/
Tagy: matrace recyklace sociální projekt spánek udržitelnost
