Co kdybychom vám řekli, že je možné prosvítit miliony domovů jen s pomocí PET láhve, vody a bělidla? Co kdyby to dokázalo změnit miliony životů? I v dnešní technologicky vyspělé době totiž více než čtvrtina světové populace nemá stále přístup k elektrickému osvětlení. Projekt Litr světla se to však pokouší změnit. Díky němu mají dnes rodiny v chudinských čtvrtích možnost vyrobit si lampu, která dokáže nahradit 60wattovou žárovku. A to téměř za pusu.
„Na počátku nebylo nic. Pouze ticho a temnota.“
Je šest hodin večer a venku pomalu zapadají i ty poslední paprsky slunce. Pro většinu z nás se tím nic nemění. Prostě poslepu nahmatáme vypínač a „instantní“ světlo nám prozáří celý byt.
Žijeme v době plné technologických vymožeností, a tak to, že si pouhým stisknutím tlačítka můžeme doslova prodloužit den a být ještě pár hodin produktivní, bereme jako samozřejmost. Ne všichni však mají to štěstí.

Jak z “obyčejné” lahve udělat svítilnu? (Zdroj: www.facebook.com/aliteroflight)
Podle organizace UNESCO nemá k elektrickému osvětlení přístup více než 1,5 bilionu (!) lidí a dalších 1,3 bilionu utrácí kvůli osvětlení svého domova až polovinu příjmu za parafínové svíčky.
Jen málokdo si však uvědomuje, že si tímto krokem vlastně do domu pozval „tichého zabijáka“. Vdechování parafínového kouře se totiž podobá tomu, jako byste za den vykouřili čtyři balíčky cigaret. Což má samozřejmě neblahý vliv na vaše zdraví (např. na vznik bronchitidy a rakoviny). A to nemluvíme o hrozbě požárů…
Právě snaha o vyřešení těchto dlouhodobých problémů, jako je zhoršující se zdraví člověka i celého životního prostředí, dala vzniknout projektu s názvem Litr světla.
Budiž světlo, aneb za vším hledej… automechanika
Prvotní nápad vzešel z Brazílie. Alfred Moser začínal být unavený z neustálých výpadků elektřiny ve svém rodném městě, a tak se snažil přijít na způsob, jak si na svou práci posvítit i v případě další náhlé tmy. Za nějakou dobu si uvědomil, co se děje s jeho láhví na pití, když ji vystaví slunečním paprskům.
Ty se totiž v láhvi s vodou lámou do všech stran a výsledné světlo dokáže prozářit prostor zhruba stejně jako 60wattová žárovka. Postupně tak svými PET láhvemi ozářil domovy svých sousedů i místní supermarket. Jenže tím příběh teprve začíná.
Muž, který rozsvítil svět
Nápad se šířil téměř rychlostí světla, až se dostal v roce 2011 k filipínské organizaci My Shelter, která ho použila pro svůj projekt s názvem IsangLitrongLiwanag, což v překladu znamená doslova Litr světla. Jeho zakladatel Ilac Diaz je totiž člověk, který bere šíření podobných ekologických vychytávek za své poslání.
Potom, co se celé to „světlo v láhvi“ za pomoci studentů Massachusettského technického institutu vyšperkovalo k dokonalosti, přišel čas pomoci rodinám, které žijí stále i za bílého dne v absolutní tmě. Místní totiž při stavbě svých příbytků raději šetří s okny (kvůli lepší stabilitě celé konstrukce) a domky staví těsně vedle sebe, takže denní světlo uvnitř chatrčí nemá moc šancí…

Nápad vytvořit světlo tak snadno je prostě geniální (Zdroj: asiasociety.org/blog)
Jak to funguje
Stačí vzít zhruba dvoulitrovou plastovou láhev, naplnit ji průzračnou vodou, přidat pár kapek bělidla (aby se zamezilo rozmnožování řas a plísní, které by nepropustily světlo) a poté na střeše domu (která je většinou ze zvlněného plechu) vyřezat díru, do které tu láhev strčíte.
Kolem se to utěsní, aby dovnitř nezatékalo, a tradá – „instantní“ žárovka je na světě. Lom světla totiž prozáří celý prostor. Díky tomuto nápadu tak dnes osvětlují plastové láhve chudinské slumy v 15 zemích světa, a to včetně Indonésie, Pákistánu, Filipín, Kolumbie či Nepálu.
Co bylo dál
Organizace však neusnula na vavřínech. Základní varianta se v průběhu let vylepšila a díky malé LED žárovce, baterii a solárním mikro-panelům nemusí domácnosti zůstat potmě ani po západu slunce. Stačí jen šikovné ruce a trocha té trpělivosti.

Lidé mohou ušetřit cca 6 dolarů měsíčně. Což je ohromné, pakliže mají zhruba 1 dolar na den (Zdroj: www.facebook.com/aliteroflight)
Z počátku chodili strůjci projektu po vesnici a ptali se lidí, zda chtějí zdroj světla, který je téměř zadarmo. Po dvou měsících se vrátili a zeptali se, jestli za ty peníze, které ušetřili za to, že nepoužívali svíčky či petrolejové lampy (cca 15 dolarů), nechtějí své lampy vylepšit, aby mohli svítit i v noci.
Po domluvě jim poskytli lokálně dostupné součástky na výrobu cca deseti lamp a naučili je, jak si lampy mohou sami od základu vytvořit.
Lidé tak touto svítící láhví ušetří cca šest dolarů měsíčně. Což pro ty, kteří žijí s jedním dolarem denně, znamená opravdu velkou pomoc. I malá změna totiž dokáže zanechat obrovskou stopu v lidských životech.
Zdroje: literoflight.org
mashable.com/2016/10/20/a-liter-of-light/
www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1250980-lahev-s-vodou-vynalez-ktery-prosvitil-filipinske-domovy
www.elektrina.cz/zarovka-z-plastove-lahve-dava-svetlo-rodinam-z-chatrci
21stoleti.cz/2011/12/22/jeden-litr-svetla-prosim/
www.facebook.com/aliteroflight/
www.youtube.com/watch?v=cQCHvO2H0_0
Tagy: chudoba den lahev litr noc peníze pomoc projekt slum startup Starty světlo úspora vize voda žárovka
