Dva nadšenci z Německa se rozhodli zastavit znečištění oceánů jemnými mikrovlákny, které se uvolňují při běžném praní prádla a odpadem se dostávají až do moří a oceánů.
Alexander Nolte a Oliver Spies rádi surfují a milují moře. Vlastní značku Langbrett, která prodává ve čtyřech obchodech vybavení pro surfaře a také pro milovníky outdoorových aktivit. Po třech letech negativních zpráv o tom, jak mikrovlákna z oblečení ničí mořské ekosystémy, se rozhodli s tím něco konkrétního udělat. Taška na prádlo tomu má zabránit.
Zdroj foto: langbrett.com
Mikrovlákna se uvolňují ze syntetických materiálů jako jsou fleecové mikiny a bundy. Malé kousky plastu pak odpadem putují do řek, jezer a moří. Toto plastové zamoření negativně ovlivňuje život rostlin a živočichů.
Foto: guppyfriend.com
Pivní brainstorm
„Řekli jsme si, buď přestaneme prodávat oblečení vyrobené z fleeceu, nebo najdeme nějaké jiné řešení. Zašli jsme si do zahradní restaurace na pivo a řekli si, co s tím můžeme dělat,“ vysvětlil Nolte, jak přišel na svět nápad.
Pivní brainstorming vyústil v pomocníka Guppy Friend. Což je taška na oblečení, ve které se nebezpečné prádlo pere. Dost velká na to, aby se do ní vešly dvě fleecovky. Na rozjezd použili i kampaň na populárním Kickstarteru.
Foto: kickstarter.com
Taška je první na světě svého druhu, jež má zastavit ukládání mikrovláken v mořích a oceánech. Jsou tak malé, že projdou běžnými čistírnami vod. Přírodní materiály, jako je vlna nebo bavlna, se časem rozloží, umělá mikrovlákna nikoliv.
Z pračky do moře a zpět
Molekuly plastu se váží s chemickými látkami jako jsou pesticidy. Ty pak v oceánech poškozují životadárný plankton a další drobné živočichy, kteří mikrovlákna snědí. Tím se dostanou do potravinového řetězce a kruh se uzavírá. Podle vědců ryby a korýši na trzích už obsahují vysoký podíl umělých mikrováken, které pak skončí na vašem talíři. Zatím sice nebylo prokázáno, že mikrovlákna poškozují zdraví lidí, to ale neznamená, že se s tímto druhem znečištění nemá nic dělat.
„Vědecký výzkum je pomalý, může to trvat další generaci, aby se zjistilo, jak je toto znečištění škodlivé. Nechci tak dlouho čekat,“ přesvědčivě říká Nolte.
Oba podnikatelé při vývoji tašky spolupracovali s německým Fraunhoferovým institutem, aby otestovali materiál, který mikrovlákna nepustí z pračky ven. Nakonec zvolili nylon, který propouští vodu dovnitř, ale vlákna zachytí. Vlákna pak lze rukou vybrat a zlikvidovat. Vak zůstává i po několika stovkách pracích cyklů funkční.
Foto:langbrett.com
Problém globálního dosahu neřeší jen dvojice z Německa. Startup Rozalia Project pracuje také na přístroji, který dokáže eliminovat nebezpečná vlákna, zatím ale není k dostání. Existují i filtry na odpad z pračky, ty ale stojí okolo 130 dolarů, což je pro mnoho domácností příliš mnoho peněz.
Hromady plastu každý den
Gyppy Friend je levnější. Taška z nylonu zaujala Phila Gravese z Tin Shed Ventures, který vede investiční fond u kalifornské firmy Patagonia, jež vyrábí outdoorové oblečení. Jedna bunda z fleecu při vyprání uvolni až 250 tisíc vláken. Podle vědců z University of California do oceánů projde ze stotisícového města tolik drobných vláken, které by naplnily 15 tisíc plastikových nákupních tašek denně.
Foto: guppyfriend.com
„Vědci potvrdili, že Guppy Friend zachytí 90 až 95 procent vláken,“ uvedl Graves.
Drobná vylepšení umožnila, že taška filtruje mikrovlákna s 99procentní spolehlivostí. Patagonia dala Noltemu a Spiesovi podporu ve výši 100 000 eur (2,7 milionu korun) na rozjezd projektu včetně podpory distribuce nového produktu. Dalších téměř třicet tisíc eur vybralo duo na Kickstarteru od 668 lidí.
Patagonia má za podporu zajištěno, že bude moci Guppyho prodávat bez profitu v Kalifornii. Cena se má pohybovat mezi dvaceti až třiceti dolary (500 až 750 korun).
„Pokud Guppy Friend dokáže zaujmout zákazníky emočně, tím že zabrání škodlivému znečištění, tak takovou sumu za něj lidé utratí,“ míní Nik Sawe, který na Stanford University studuje chování zákazníků.
Zájemci jsou. Nolte registruje zatím 30 tisíc předobjednávek od různých maloobchodníků.
„Chceme se znečištěním dělat něco okamžitě, nepotřebujeme na někoho čekat,“ rozhodně říká jeden z tvůrců „zázračného pytlíku“ k úvahám, by vlády měly legislativně upravit znečištění, které pochází z běžného praní oblečení.
Zdroje:
https://www.brandeins.de/archiv/2016/gesundheit/guppy-friend-alexander-nolte-oliver-spies/
http://www.starting-up.de/news/gruender-der-woche/gruender-der-woche-langbrett.html
Tagy: ekologie mikrovlákna oceán přání životní prostředí
