Mladý dobrodruh Martin Mikeš za pomoci peněz od českých donátorů zachraňuje horské mlžné lesy na jihozápadě Kamerunu. Učí místní farmáře včelařit, což představuje pro zachování a obnovu lesů zásadní činnost. Kromě toho se snaží o vzdělávání tamního obyvatelstva, staví školy, sází stromy a šíří v Evropě povědomí o inkriminovaných afrických oblastech. Pomoci může každý. Na výběr máte hned z několika variant. Mikeš s projektem nezůstal jen v Kamerunu, překročil i hranice Čadu.
Martin Mikeš navštívil oblast Kedjom Keku (v překl. Lidé z lesa) poprvé při svých studiích na Karlově Univerzitě. Po 11 letech mladý přírodovědec založil firmu Forest Friendly Family a vrátil se na místo činu, aby započal se záchranou mlžných lesů. Ty skýtají útočiště vzácným a mnohdy téměř vyhynutým živočichům, včetně stovek endemitů, jako je například nejohroženější poddruh šimpanze Pan troglodytes ellioti. Ještě v polovině 20. století zabíraly mlžné lesy polovinu své původní rozlohy, nyní kvůli rychle rostoucí populaci a neudržitelnému hospodaření zbývají přibližně 2 %.
Prodej medu
Pro chov včel, které výrazně napomáhají regeneraci lesa si Mikeš pronajal zatím 1000 ha. To za přispění jednotlivců napříč Evropou včetně Česka. Peníze získává především prodejem medu, který včely produkují. Polovina se prodá v Kamerunu, polovina v Česku, kde za stejné množství dostane pětinásobek. Aktuálně Mikeš dává práci 20 lidem. Jeho zaměstnanci staví úly, hlídkují, aby zemědělci les nevypalovali a sází stromy. Jejich měsíční plat se pohybuje v přepočtu mezi dvěma a čtyřmi tisíci korunami, což jim zajišťuje dostatek jídla pro celou rodinu na celý rok a mohou zaplatit základní školu až osmi dětem.
5000 nových stromů
Doposud se Forest Friendly Family podařilo postavit mateřskou a základní školu, ve které vyučují kamerunští učitelé. Školu navštěvuje na 20 žáků. Turistický program Holidays that matter na šíření povědomí o problému přivedl do horských oblastí mlžných lesů stovky místních obyvatel i cizinců. Vysadilo se 5000 stromů, ze kterých však vlivem období sucha přežilo pouze 1000.
5 kilogramů medu
Pomoct může každý. Na stránce Keku Honey (kekuhoney.cz) si vyberte z vícero variant. Buďto si pronajmete celý úl za 6900 korun, a dostane tak 5 kilogramů kvalitního medu, nebo třetinu úlu s výnosem 2 kilogramy, případně pětinu s kilogramovou odměnou. Africký med můžete zakoupit na e-shopu i v menším množství. Včelí úly přispívají k regeneraci lesů i v sousedním Čadu, kde přírodovědec spolupracuje s Arthurem Sniegonem. Dalším českým dobrodruhem, který založil neziskovou organizaci Save elephants na záchranu slonů před pytláky.
Zdroje:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martinn-mikes-kdybych-v-kamerunu-vcelaril-tak-jak-to-delam-v-cesku-jsem-uz-davno-mrtvy
Titulní fotografie: autor Daniel Tupinier (Unsplash.com)
Tagy: Afrika ekologie Kamerun lesy včely
