Teju Ravilochan vede projekt Uncharted, jenž podporuje desítky projektů v 24 různých zemích. Už podpořili 592 začínajících firem, jež pomohly 25 milionům lidí.
Úkolem firmy Uncharted, který v roce 2009 založil Teju Ravilochan, je pomáhat sociálním projektům, které mají přesah a mohou pomáhat lidem. Firma definuje problém a mobilizuje ty správné lidi, kteří jej umí vyřešit. Pak je podporuje prostřednictvím mentorů, investorů a partnerů, aby byl dopad jejich činnosti co nejefektivnější.
Potravinové pouště
Jedním z nejnovějších projektů je boj proti takzvaným městským potravinovým pouštím (food deserts), tedy oblastem, kde je obtížné sehnat finančně dostupné a čerstvé potraviny. Je to stále rozšířenější problém chudých městských čtvrtí ve Spojených státech. Pilotní projekt spustili v Denveru. Na tomto projektu se podílí i Rockefellerova nadace.
Uncharted, která se dříve jmenovala Unreasonable Institute, už podpořila na 61 projektů v 24 zemích, podpořila 592 startupů, jež působí v 95 zemích světa. Vybrala 223 milionů dolarů a pomohla 25 milionům lidí, vyplývá z internetových stránek organizace.

Zakladatel projektu Uncharted Teju Ravilochan. Foto: uncharted.org
Lepší je podporovat myšlenku než startup
Teju Ravilochan nejprve podporoval podnikatele se zajímavými projekty, postupem času ale zjistil, že je lepší se zaměřit na definování problémů, které chce pomoci vyřešit nebo ovlivnit. To je i případ jídla pro chudé lidi ve městech nebo udržitelná budoucnost měst.
Organizace přináší „armádu lidí“, kteří mají unikátní motivaci s takovým problémem pohnout. Od roku 2012 už jeho organizace pracovala v několika stovkách firem v 95 různých zemích a více než polovina z projektů byla řízena nebo založena ženami, což je další aspekt, na který klade Teju Ravilochan důraz.
Podporovat inovátory
Podle časopisu Forbes Ravilochan dává dohromady mladé vlivné lidi a inovátory, kteří mají sociální cítění a chtějí měnit svět k lepšímu. Společnost z Denveru vede také řadu podpůrných projektů, kde se lidé, kterým není budoucnost Země lhostejná, mohou setkávat a mnohému se naučit. Jeho zaměření sahá od boje proti klimatickým změnám až po dostupnost vzdělávání.
„Rozumný člověk se mění podle současného světa, nerozumný pak setrvává v pokusech změnit svět podle jeho představ. Proto veškerý pokrok závisí na nerozumných lidech,“ popsal pro Forbes hlavní motto organizace její zakladatel.
Indické kořeny
Původně se narodil v Indii, když mu byl jeden rok, s rodiči odjel do Spojených států. Rodina se usadila v Denveru ve státě Colorado. Možná i jeho původ a větší empatie pro sociální problematiku a chudobu jej vedly k tomu, že institut založil už ve svých 22 letech. Nyní je mu 29 let.
V roce 2012 se od jeho institutu odštěpila firma Unreasonable Group, kterou vede Daniel Epstein. Ta je zaměřena na dotahování projektů, jež generují zisk. Pracuje s podnikateli, kteří už nejsou v počátečních fázích budování firmy, ale přitom mohou přispět k podpoře cílů, kterým pomáhá i Ravilochan.
Jak na chudobu
Ravilochan už od mladého věku chtěl vyřešit problém chudoby na světě. Na univerzitě v Coloradu ve městě Boulder začal studovat mezinárodní vztahy, ale studium jej neuspokojovalo. Získal univerzitní grant na projekt, jak změřit efektivitu nevládních organizací v Indii.
Tradiční modely neziskovek podle něj jsou neefektivní v boji proti chudobě nebo dalším cílům, které si vytyčily.
Inspiroval jej Paul Polak s jeho Windhorse International, který pomohl 19 milionům zemědělců vybřednout z chudoby, a začal pro něj pracovat. Pak založil vlastní projekt Unreasonable Institute, v červenci 2017 jej přejmenoval na Uncharted s tím, že se musí zaměřit na nezmapovaná území lidské činnosti.
Zdroje:
https://www.linkedin.com/in/tejuravilochan
https://news.impactalpha.com/the-unreasonable-institutes-path-into-uncharted-territory-667f4b845113
http://watson.lynn.edu/watson-guru/teju-revilochan/
https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Polak
https://uncharted.org/approach/programs/
https://uncharted.org/results/
Tagy: Evropa Indie investor projekt startup
