Devětadvacetiletý Andrew Foote chce změnit tabuizované téma využití našich exkrementů. Proto založil sociální projekt Sanivation, který může z procesu lidského vyměšovaní udělat výdělečnou záležitost. Zejména v chudých oblastech Afriky se toto řešení zdá jako velmi přínosné.
V mnoha afrických zemích nemají miliony lidí přístup k pitné vodě a zároveň ke kanalizaci se splachovacími toaletami, kterou berou lidé v Evropě a Americe za naprostou samozřejmost. Jako příklad může posloužit Keňa, kdy většina obyvatel nemá v domě záchod a potřebu vykonávají venku.

Foto: Facebookové stránky projektu Sanivation
Buď do společné jámy nebo v okolních polích. To obtěžuje sousedy zápachem a také to může znečistit zdroje vody v okolí. V takových hygienických podmínkách se snadno šíří nemoci. Nebezpečná průjmová onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí dětí v Keni do pěti let.
Toto je 21. století? Ostuda
„Žijeme v 21. století a nedokážeme vytvořit slušné sanitární řešení, proč tomu tak je?“ klade si otázku Adrew Foote, který se rozhodl dosavadní neutěšené poměry změnit. „Je to trapné pro celou globální komunitu,“ řekl agentuře Reuters.
Jen tři z deseti Keňanů mají přístup k toaletám. Ostatní fekálie v lepším případě zahrabou, v horším nechají na polích, nebo spláchnout do potoků a řek. Charitativní organizace WaterAid tvrdí, že ročně v Keni zemře pět tisíc malých dětí kvůli špinavé vodě a mizerných hygienickým podmínkám.
Andrew Foote o tom, že je třeba hovořit o tom, jak zpracovávat lidské exkrementy
Foote se svým projektem Sanivation instaluje do domácností bez toalety plastový kontejner modré barvy, kterému říká „blue box“, zdarma. Za měsíční poplatek 700 keňských šilinků (148 korun) exkrementy vybírá a vyrábí z nich palivo.
Kromě zlepšení hygienických podmínek mnoha Keňanů, tím snižuje spotřebu dřeva, jež vede k odlesňování a produkci skleníkových plynů. Mladý sociální podnikatel přitom nedělá nic nového nebo neznámého. Využívání kravského hnoje na topení se již dávno využívá v Indii, zdůraznil.

Andrew Foote ukazuje své modré toalety. Foto: Facebookové stránky projektu Sanivation
Zbavit bakterií a vyrobit „uhlí“
Lidské fekálie Foote zahřívá, zbaví je bakterií a vyrobí z nich koule, které připomínají dřevo nebo dřevěné uhlí. V obchodech se prodávají pod značkou Eco Flame. V zemi, kde žije 44 milionů lidí, se pak spotřebuje méně dřeva i uhlí, i když k nelegální těžbě stále dochází a osm z deseti domácností ve městech využívá k vaření stále dřevěné uhlí.
Latríny v období dešťů přetékají
Foote poskytl své toalety osmi stovkám domácností ve městě Naivasha, které leží asi sto kilometrů severně od Nairobi. Většina jeho zákazníků jsou chudí nájemníci, kteří žijí v jednom pokoji a raději vykonávají potřebu v rohu pokoje, než aby sdíleli společnou latrínu s dalšími dvaceti rodinami.
„Nyní v období dešťů bude většina z nich přetékat,“ řekla Tyler Karahaliosová, obchodní manažerka firmy Sanivation. Lidé pak preferují, aby mohli svou potřebu dělat civilizovanějším způsobem.
Lepší laciné řešení, než nákladná kanalizace
Řešení postavené na recyklaci a nízkých nákladech je v chudých zemích daleko efektivnějším způsobem jak situaci lidí zlepšit, než budovat drahou kanalizaci, uvedla Toilet Board Coalition, skupina neziskových organizací a firem, které se snaží naplnit cíl OSN vybudovat dostupné hygienické podmínky na celé planetě do roku 2030.
Nyní je v Keni jen 15 procent domácností napojeno na veřejnou kanalizaci a podíl klesá s tím, jak rychle populace roste a nedaří se rozšiřovat kanalizační síť.
Foote se snaží ukázat svým přístupem vládám po celém světě, že jeho levný přístup k využití lidských exkrementů je ziskovým způsobem, jak okamžitě hygienické podmínky v chudých oblastech zlepšit.

Adrew Foote (nalevo v brýlích) s kolegy. Foto: Facebookové stránky projektu Sanivation
Pracuje na vybudování továrny, která bude mít kapacitu přeměnit sto tun exkrementů na sto tun paliva měsíčně. „Lidé jsou choulostiví na to, když se mluví o jejich exkrementech a sanitárních opatřeních,“ říká o své misi Foote, který chce tento přístup změnit.
Čím více lidí na vládních místech o smyslu projektu přesvědčí, tím dříve se záchody dostanou k více lidem. Mladý muž dokázal na svůj projekt získat přes dva miliony dolarů a vybudoval už tým čítající čtyři desítky lidí. Partnerem jeho snahy je i nadace Billa a Melindy Gatesových.
Zdroje:
https://ke.linkedin.com/in/andrew-foote-38567615
https://www.facebook.com/Sanivation/
Tagy: Afrika chudoba ekologie sociální projekt zdraví
