Když jsem se se s Dagmar setkala poprvé, dřív než ona, dorazila ke mně jasně citelná vlna energie. Pozitivní energie. Pak se objevila ona a já měla možnost poslechnout si, čemu všemu se zvládá věnovat a komu už pomohla realizovat jeho plány. Je totiž ředitelkou neziskovky Nová síť, která se krom kulturního networkingu věnuje například i poskytování bezplatných konzultací v oblasti produkce, grantů či financí.
Asi to bude obtížné, protože toho v Nové síti děláte hodně, ale mohla bys zkusit stručně popsat vaši činnost? To, čemu se věnujete?
Zaměřujeme se na čtyři hlavní oblasti – umění, vzdělávání, arts advokacii a networking. Máme stejnojmenný network, který se od letošního roku dělí na dvě skupiny. Do té první patří dosavadní partnerské organizace. Společně se vzděláváme, pořádáme celoregionální meetingy na různá aktuální témata, vybíráme společně ceny Česká divadelní DNA a pořádáme festival Malá inventura. S partnery jsme si dále i oporou v různých kauzách a podílíme se na jejich řešení.
A ta druhá skupina?
Tou jsou nově začínající organizátoři a iniciátoři, se kterými se za poslední tři roky doslova roztrhl pytel. Pro ně jsme takovým startupem v jejich cestě. Snažíme se jim věnovat s maximální péčí a vždy bereme každého individuálně. V podstatě na klíč pomáháme s vývojem daného projektu.
V jakém smyslu funguje networking těchto projektů?
Například pomocí celoregionálních setkávání. Je velmi důležité, aby se tu vytvářela otevřená platforma těchto organizací. Aby se potkávaly profesně, předávaly si zkušenosti a vzájemně se inspirovaly. Z dalších činností máme například program pro čerstvé absolventy uměleckých škol „Nová krev na scéně“, kdy se jim snažíme zajistit produkční asistenci jejich představení, poskytujeme jim bezplatné konzultace nebo jim nabízíme možnost účastnit se bezplatně workshopů Nové sítě. A věřím, že zajímavé je pro ně i možnost účinkovat na festivalu Malá inventura, kde se potkávají s velkým množstvím českých a zahraničních promotérů. Srdcovkou je i vzdělávací program technických dovedností AR GATE behind the scenes.
Můžeš rozvést, o co jde v projektu ART GATE?
Jde o několik systematických vzdělávacích kurzů technických dovedností ve světle, zvuku a videu. Maximální důraz klademe na srozumitelnost a především na praktickou stránku. V podstatě takovým společným jmenovatelem je minimum teorie – maximum praxe. Garanty projektu jsou profíci v oboru s třicetiletou praxí – Petr Voříšek a Jan Duben. Vlastně jsou to takové master classy, kde se předává know how.
Co se tam účastníci učí?
Třeba na základním kurzu, který trvá tři dny, se setkají se základy svícení, zvučení i práci s videem, mohou si udělat vyhlášku 50. Ta je opravňuje nakládat s elektrickým zařízením. Ode mě dostanou administrativní rady ohledně faktur, pojištění, tipů smluv atd. Dva dny vše zkoušíme, procvičujeme a třetí den staví podium, světla, chystají zvuk a vyzkouší si vše – od vykládání auta, přes stavbu scény, základního nasvícení i nazvučení. Prostě je naučíme „rozehrát“ vlastní akci.
Nedoplňujete těmito kurzy už stávající umělecké disciplíny?
Nemyslím si, nám jde čistě jen o tu řemeslnou dovednost v technice. Impulsem pro nás bylo zjištění, že lidí, kteří tuto dovednost mají, je velký nedostatek. Slýchám to vlastně denně – třeba od retalových firem. Nemají dost pracovníků. Především na menších městech jsou například festivaly, které si musí brát technické supporty z Prahy, což mě pochopitelně jako šéfku regionálního networku dost dráždí.
Proč?
Protože se už přes deset let snažíme svou prací depragocentrizovat, upozorňovat na regionální aktivity a pomáhat jim. Navíc víme, jak je Praha exponovaná na všechny kulturní akce, jakou bere pozornost a jaké do ní putují peníze. ART GATE kurzy to chceme změnit.
Předpokládám, že mezi našimi čtenáři jsou i ti, kterým by se hodilo zlepšit si technické dovednosti v oblastech, které jsi uváděla. Chystáte v blízké době nějaký kurz?
Ano, na začátku června, 5. 6. máme jednodenní kurz zaměřený na kulturní a pedagogické pracovníky nebo na produkční. Volná místa ještě jsou, takže všechny srdečně zvu k nám do Nové sítě.
Tagy: finance granty kultura kurzy networking neziskovka projekty rozhovor workshopy
