Psy a kočky zachraňuje každý, kdo jen může. Existují však i jiná zvířata, která si zaslouží naši pozornost a pomoc. Třeba takové slepice.
Slepičí život
Průměrná slepice v konvenčním klecovém velkochovu stráví celý svůj krátký život v přeplněné kleci a v neustálém stresu. O běhání po dvoře, hrabání žížal, popelení se, klování či protřepávání peří a dalších věcech, které normální slepice běžně dělají, si může nechat jenom zdát. Jejím jediným úkolem je snášet vejce. A snášet jich co možná nejvíce. Proto se v halách, kde slepice žijí, intenzivně svítí až 17 hodin denně. Světlo totiž snášení vajec podporuje. Zvířata jsou po celý život krmena umělými krmnými směsmi a nakonec hromadně převezena na jatka. Nosnice chované v halách na hluboké podestýlce jsou na tom o něco lépe, i tak se jich ale v poměrně malém prostoru tísní příliš mnoho a nemají možnost volného venkovního výběhu.
A jak jim pomoct?
Slepice jsou většinou vyřazeny z velkochovů v 18. měsících. V tomto období totiž kvůli přepeřování přestávají snášet vajíčka. Fakt, že by po skončení přepeřování zase snášet začaly a mohly by žít ještě několik let, už velkochovy nezajímá. A právě v tomto momentě je ve většině velkochovů možné zubožené slepice odkoupit. Cena zvířete se pohybuje kolem 30 Kč. Slepice, které se takto podaří zachránit, přicházejí k novým chovatelům v hrozném stavu a mnoho z nich také vůbec nepřežije. Ptáci často při vyklízení klecí utrpí zlomeniny dlouhých kostí, jsou plaší, bojí se denního světla nebo trávníku, organismus některých celkový šok prostě neustojí. Mnoho z nich ale nakonec spokojeně žije a snáší vajíčka ještě několik let.
Pokud o něčem takovém uvažujete, můžete se buď spojit přímo s organizací Slepice v nouzi, která vykoupená zvířata umisťuje k malým chovatelům nebo zájemcům o chov slepic, nebo prostě vyrazit do nejbližšího velkochovu a zvířata si zakoupit sami.
Jak na chov slepic?
V případě, že vás chov těchto opeřenců láká, ale chybí vám potřebné zkušenosti, na webu Slepice v nouzi vám se začátky rádi pomůžou. Poradit se můžete přímo přes e-mail a čerpat můžete také z bohatých zkušeností členů britské organizace British Hen Welfare Trust. Ta se záchraně slepic a propagaci jejich domácího chovu věnuje již pěknou řádku let. Rady jejích členů si můžete přečíst v češtině na stránkách Slepice v nouzi, pokud vám ale nedělá problém angličtina, mnoho tipů najdete přímo i na webu britské organizace.
Slepice z velkochovů mají zpočátku problém i s tak přirozenými slepičími činnostmi, jako je spaní na hřadu. Potíží bude na začátku také zahánění do kurníku při dešti nebo na noc. Slepice chované od mala v domácím chovu do kurníku většinou zalezou samy, slepice z velkochovů, zvyklé na život v umělém světle, budou zpočátku zmatené. I krmení zachráněných slepic není hned úplně jednoduché, protože od zvířat krmených celý život suchými směsmi nelze čekat, že hned pochopí, že si mají shánět potravu sama. Proto se s přechodem na přirozenou potravu musí začít postupně a nejdříve je nutné slepice krmit směsmi pro nosnice.
Začíná to už v obchodě
Udělat něco pro zlepšení podmínek hospodářských zvířat ale může každý, dokonce i ten, kdo slepice chovat nemůže nebo prostě nechce. Začíná to například už přemýšlením při nákupu v obchodě. A to je také jedno z témat, na které se Slepice v nouzi zaměřuje. Na jejich webových stránkách si můžete přečíst, jak číst kódy na vejcích a poznat tak, jestli pocházejí z klecového chovu nebo ne, najdete zde také seznam malochovatelů. Je pravda, že vejce z ekologického nebo volného chovu jsou sice dražší, ale na druhou stranu, slepice si samy nepomůžou. Spotřebitel jim ale svým rozhodnutím pomoci může.

Zdroj: slepicevnouzi.cz
Začalo to v Británii
Britská obdoba Slepice v nouzi, British Hen Welfare Trust, zachraňuje zvířata z velkochovů už od roku 2005. Zakladatelku organizace, Jane Howorth, dojal dokument o životních podmínkách slepic v bateriových klecích velkochovů a rozhodla se, že se pokusí britský vajíčkový průmysl změnit. Britská organizace má podobný rozsah činností jako její mladší česká obdoba. Kromě tisíců slepic, které našly nové chovatele, upozorňuje ku příkladu také na vejce z klecových chovů, jež jsou skrytá v produktech jako je pečivo nebo majonézy, a učí zákazníky, jak číst etikety na potravinách. A osvěta nese své ovoce. Například výrobce majonézy Hellmans začal ve svých produktech nahrazovat vejce od nosnic z klecových chovů vejci snesenými ptáky z chovů volných.
V nouzi nejsou jen slepice
Slepice v nouzi má sice ve svém názvu právě tohoto opeřence, časem by ale ráda zřídila útulek i pro ostatní zubožená hospodářská zvířata. Kromě toho také usiluje o zákaz klecových chovů a snaží se povzbudit co nejvíce lidí k domácímu chovu slepic. Slepice totiž nejsou ani zdaleka tak hloupé, jak si o nich většina lidí myslí.
Zdroje:
Tagy: ekologie ochrana zvířat potraviny slepice sociální projekt
