Lidé trpící epilepsií a jinými neurologickými poruchami, které způsobují záchvaty, potřebují bezpečný způsob, jak při nich chránit svůj jazyk a zamezit problémům s dýcháním. NeuroVice v Severní Karolíně proto přichází na trh s ústní pomůckou P.A.T.I.
V České republice trpí epilepsií přes sto tisíc lidí. Neschopnost ovládat ústní dutinu při epileptickém záchvatu a s tím spojená poranění brání pacientům ještě několik dnů poté plynule mluvit i normálně jíst, což je uvádí ve společnosti do rozpaků. V současné době na světě neexistuje zařízení, které by tyto doprovodné příznaky mírnilo, a proto se 24letá Ashlyn Sandersová rozhodla vytvořit P.A.T.I. ‒ ochranu proti úrazu jazyka. Mezi lidmi je také stále rozšířen nebezpečný mýtus, že vložení lžičky nebo jiného předmětu do úst během záchvatu může jazyk chránit. To by se však nikdy dělat nemělo!
Jak se používá?
P.A.T.I. pomůže lidem, trpícím záchvaty, předcházet pokousání jazyka a nadměrnému slinění, což jsou běžné příznaky těchto „epizod“. Jedná se o chránič, který je navržen tak, aby byl pro pacienta během záchvatu bezpečný. Je silný, ale zároveň vyrobený ze speciálního absorpčního materiálu, který vsákne nadměrné množství slin.
„Pomůcka obepíná celý jazyk a je zachycena zadními stoličkami, které drží chránič na svém místě. Představte si, že svůj jazyk umístíte do schránky, abyste ho zakryli,” popisuje vynález Ashlyn Sandersová, zakladatelka společnosti NeuroVice.
Chránič bude dodáván v sadě, kterou lze nosit kolem krku nebo v tašce. Tato sada obsahuje i náramek, který umožní ostatním rozpoznat, že bude mít dotyčný záchvat. Mnoho pacientů má nějaký svůj spouštěč nebo pocit, který jim dá vědět, že se záchvat blíží, a tak budou tedy schopni pomůcku včas použít. Většina epizod trvá několik sekund až pár minut. Chránič si poté pacient odstraní sám.
Proč je tato pomůcka důležitá?
Společnost NeuroVice udělala rozsáhlý průzkum mezi pacienty v oblasti záchvatové prevence. Zjistili, že někteří se snaží k zabránění úrazu používat chrániče zubů, ale ve skutečnosti se skrz ně při záchvatu vždy prokoušou, a navíc si zuby poraní. Takové sportovní chrániče jsou i drahé a jejich výroba dává většinou přednost estetickému vzhledu než praktické ochraně. Pacienti budou díky P.A.T.I mnohem lépe zvládat svůj zdravotní stav, nebudou muset tak často navštěvovat lékaře a dlouhodobě se vyhnou větším komplikacím.
NeuroVice se v současné době snaží získat 20 000 dolarů na vývoj prototypu. „Zatím máme vybráno něco přes 2000 dolarů. S narůstajícím počtem investorů a partnerů z oboru zdravotnictví jsme přesvědčeni, že přístroj do pěti let dosáhne nadnárodní velikosti,” dodává Lauren Robinsonová, spoluzakladatelka NeuroVice. „Rádi bychom v budoucnu spolupracovali se společností Medtech, která vyrábí přístroje, jež upozorní pacienty na fyziologické změny, které pomohou okamžitě rozpoznat blížící se záchvat.“
Ačkoli zakladatelka nemá v úmyslu zůstat dlouhodobě generální ředitelkou, chtěla by svým podnikatelským příběhem, založeném na její vlastní zkušenosti, povzbudit ostatní. Lidé, kteří sami mají nějaké chronické zdravotní komplikace, mohou přijít s nápadem na vyřešení problému, který zdraví lidé nevidí.

Zdroj: ElegantMedicalAlert.com
Zdroje:
https://www.indiegogo.com/projects/p-a-t-i-oral-device-for-seizures-and-dyskinesias-health/
https://medcitynews.com/2017/04/a-device-that-protects-tongue-during-seizures/?rf=1
http://www.newsobserver.com/news/local/community/cary-news/article138749738.html
https://www.wraltechwire.com/2017/04/28/chronic-illness-led-this-young-entrepreneur-to-solve-her-own-problem-push-others-to-do-the-same/
Zdroj titulního obrázku: ImaginaryLava.com
Tagy: epilepsie nápad zdraví zdravotní pomůcky
