Nedaleko čínského města Liou-čou vznikne „lesní město“, které se stane domovem pro 40 tisíc stromů, 1 milion rostlin o více než 100 druzích a v neposlední řadě pro přibližně 30 tisíc lidí. Autorem návrhu je italský architekt Stefano Boeri, jehož jméno je spojeno také s konceptem „vertikálního lesa“ či modelem obytné budovy osázené rostlinami.
Stromy a rostliny dokážou absorbovat 10 000 tun oxidu uhličitého ročně
Projekt „lesního města“ v Číně by měl být dokončen v roce 2020. Veškerá zeleň bude schopná ročně pohltit až 10 000 tun oxidu uhličitého a 57 tun znečišťujících látek. Navíc dokáže vyprodukovat 900 tun kyslíku.
Návrh čínského „lesního města“ vychází z již zmiňovaného italského projektu budov Bosco Verticale. Jedná se o dva bytové domy, které se v Milánu pyšní výškou úctyhodných 111, respektive 76 metrů a na jejich fasádě najdeme 900 stromů. Tento projekt vyhrál International Highrise Award a byl dokončen v roce 2014.
Bude zajištěno dopravní spojení i prostor pro nákupy a odpočinek
„Lesní město“ se bude rozprostírat v hornaté čínské provincii Kuang-si. Bude zaujímat plochu o 175 hektarech a lemovat jej bude řeka Liou-ťian. O dopravní spojení mezi Liou-čou a „lesním městem“ se postará vysokorychlostní železniční trať spolu s elektromobily.

Zdroj: https://www.stefanoboeriarchitetti.net/en/
V „lesním městě“ najdeme kromě obytných domů také dva obchody a nemocnici, budou zde vyhrazeny zóny pro obchod i odpočinek. Celkově by zde mělo vyrůst 70 budov.
„Lesní město“ bude energeticky nezávislé
Počítá se s využíváním obnovitelných zdrojů energie, především té geotermální a solárních panelů. Cílem je energetická nezávislost celého města, což by mělo vést ke zlepšení kvality ovzduší, k vytvoření hlukové bariéry a přírodního stanoviště, ke zvýšení biodiverzity v regionu a ke snížení teploty vzduchu. Čínské „lesní město“ tak pomůže otestovat, zda by mohl vznik dalších podobných ekologických čtvrtí přispět k vyřešení problému se znečištěným ovzduším, který čínské megalopole sužuje.

Zdroj: https://www.stefanoboeriarchitetti.net/en/
Zdroje:
https://www.stefanoboeriarchitetti.net/en/ (úvodní foto)
http://inhabitat.com/china-breaks-ground-on-first-forest-city-that-fights-air-pollution/
http://edition.cnn.com/2017/06/29/architecture/china-liuzhou-forest-city/index.html
Tagy: čína ekologie kyslík les město rostliny stromy
