Tohle prapodivné slovo mnohým z vás pravděpodobně evokuje spíše představu koláče (pies – angl. koláče) než něčeho, co dokáže změnit lidské životy. Ve skutečnosti však obsahuje vše, co člověk musí udělat pro to, aby byl v životě úspěšný (ať už si ten osobní úspěch každý vyloží podle svého). Znamená to pracovat na sobě jak fyzicky, tak duševně. Je to takový „balíček“, který by si měl každý z nás osvojit. Pojďme si tedy ukázat, jak na to a co to vlastně znamená.
My lidé se velice často v průběhu života zasekneme v koloběhu naučených zvyků a děláme věci, které pro nás ve výsledku nejsou vůbec prospěšné. V tomhle naučeném kruhu pak setrváváme tak dlouho, až si nakonec vůbec neuvědomíme, že jsme si za ty roky nastřádali neskutečné množství zlozvyků. Proč? Protože už je bereme jako normální.
P– pracuj na svém fyzickém já
Málokdo si často při tom honu za „lepší“ verzí sebe sama uvědomí, jak moc je vše v našem těle propojené. Proto s čistým svědomím říkám, že pokud chceme mít úspěšný život, měli bychom se zaměřit nejprve na to základní: zdraví.
A pak postupovat dál.
Tím, že do svého života zahrnete více pohybu (záměrně se vyhýbám slovu „cvičení“), uvolníte nahromaděný stres, snížíte riziko onemocnění a budete mít mnohem více energie na to, věnovat se vlastním projektům.
Díky pohybu se vám totiž rozproudí krev a mozek se krásně okysličí. Když do toho navíc zahrnete i větší množství rostlinné stravy a omezíte zpracované potraviny, uvidíte, že se výsledky dostaví.
Zkuste proto pohyb v co největší míře zahrnout do svých každodenních rituálů.
Máte sedavou práci?
Nevadí. I kancelář se dá využít. Namontujte si mezi dveře malou hrazdu a každou volnou chvilku se jednoduše pověste. Srovnáte si tím páteř a protáhnete ramena. Zkuste několik jógových cviků, udělejte pár dřepů… Na internetu se dá najít spousta inspirativních videí, tak jděte do toho; inspirujte se a začněte se hýbat!
I – je pro toho malého intelektuála v nás
Přestat přestávat
Říká se, že pouze 5 % lidí dosáhne vytouženého úspěchu. Prý za to může ta část z nás, která nám neustále podsouvá, že to nedokážeme, protože je to moc těžké. Kdy se stalo, že jsme před každou výzvou začali couvat?
Pokud někdy zažijete ten vtíravý pocit pochybností, vezměte si tužku a sepište si, proč jste s tím vším vlastně začali. Pokud budete i poté cítit, že toužíte po tom samém, co kdysi, tak pokračujte! Čím více času totiž strávíte přemýšlením o tom, proč to nejde, tím více času pak potrvá, než se vám to podaří. Nebo hůř – nikdy nezažijete ten pocit, kdy probíháte cílovou páskou…
Nastavit si dobré zvyky
Říká se, že v průběhu prvních třiceti let je mozek nejohebnější. To, jaké každodenní rituály se do té doby naučíte, se pak s vámi pravděpodobně potáhne už po celý život. Známé pořekadlo „co se v mládí naučíš…“ tak v sobě nakonec skrývá neuvěřitelnou hloubku.
Zkuste si proto nakreslit dvě kolonky. Do jedné napište všechny své špatné návyky a do té druhé pak sepište návrhy toho, jak je zlepšit.
Mohlo by to vypadat nějak takto:
Moc se dívám na TV |
Zredukovat TV na 1 až 2 hodiny denně (např. pouze jeden oblíbený pořad + zprávy) |
Vstávám pozdě |
Vymyslet si na ráno oblíbenou činnost, třeba kreslení, jógu, četbu (a zjistit, jak podplatit budík) |
Zapomínám AJ |
Stáhnout si aplikaci na procvičení jazyka (např. Duolingo, Rosetta Stone) a vyhradit si min. 15 minut denně |
Každý den se dozvědět něco nového
Lidský mozek je ten nejúžasnější stroj, který kdy, kdo vymyslel, a tak je zapotřebí se o něj náležitě starat. Proto navštěvujte semináře, čtěte knihy, obklopujte se lidmi, od nichž se můžete něčemu přiučit… Dělejte každý den alespoň malý krok vpřed.
… A pak už jen sledujte, co se bude dít.
Pokud máte časově náročné zaměstnání, zkuste mrknout na stránky Seduo.cz. Je to jedna z největších českých seberozvojových stránek. Jestli však dáváte přednost angličtině, zamiřte na stránky Coursera.org, Udemy.com nebo třeba Lynda.com. Netvrdím, že to bude snadné. Mějte však na paměti, že s každou překonanou výzvou člověk roste.
E – je pro svět emocí
Síla lidského myšlení je neuvěřitelná. Jen si vezměte například výzkumy placeba. Až polovina doktorů v USA připustila, že léčí své pacienty vitamíny místo skutečných medikamentů.
Navíc bylo dokázané, že pokud je člověk vystavený placebu po delší dobu, dojte tak k jakémusi osvojení a mozek ve výsledku reaguje stejně i po tom, co se člověk dozví o jeho „neúčinnosti“.
Zkuste proto popřemýšlet, jaký vlastně máte pohled na svět. Neustálé emoční problémy (jako je třeba zlost, strach, sebelítost …) totiž můžou vést až k těm fyzickým. Pokud nevěříte, mrkněte na následující video. Japonští vědci se v něm snažili demonstrovat účinky pozitivního/negativního myšlení. Závěr vás zcela jistě ohromí.
Pracujte na tom, abyste si vypěstovali pozitivní vhled na život, a uvidíte, že se vám najednou bude mnohem lépe dýchat.
S – hýčkejte si svůj „spirit“
Myslím, že zvlášť v posledních dvou částech se jakýkoli rozdíl zmenšuje na minimum. Emoce a to, čemu věříme, jde totiž ruku v ruce. Můžete tomu říkat jakkoli – vesmír, karma, stvořitel… Na tom vlastně vůbec nezáleží. Na jednom se však, doufám, shodneme. Každý člověk dokáže vyprodukovat a zároveň i přijímat velké množství energie. To, v jaké formě, je pak už jen na nás.
Ne nadarmo se říká, že kam míří naše pozornost, tam směřuje naše energie a tam se také nakonec projeví i výsledky.
Zdroje:
https://www.udemy.com/how-to-become-successful-in-every-aspect-of-your-life/
https://www.entrepreneur.com/article/238630
http://www.upsychiatra.cz/placebo-efekt-funguje-i-kdyz-vime-ze-se-jedna-o-placebo/
https://psychologie.cz/placebo-neni-svindl/
Tagy: osobní rozvoj pies úspěch
