Sulejman Bakhit bojuje s mýtem teroristů, že se mohou stát po útoku hrdiny. Aby odradil mladé lidi od fundamentalismu, nabízí rodák z Jordánska ve svých komiksech jiný typ hrdinů.
Jordánský podnikatel a kreslíř komiksů Sulejman Bakhit vytvořil řadu komiksových příběhů pro mladé muslimy v arabských zemích, jež odporují zavedeným příběhům náboženských fundamentalistů.
Až do učebnic
Hrdinové jeho příběhů mají názvy jako Princezna Srdce nebo Element Zero a jsou tak populární, že se dostaly do učebnic v Jordánsku.
„Důvodem číslo jedna, proč se mladí přidávají k teroristům, je to, že chtějí být hrdiny už za svého života. Chtějí být součástí něčeho většího, než jsou oni sami,“ vysvětlil Bakhit.
Proto vytvořil hrdiny, kteří vyznávají hodnoty, jako je naděje, tolerance, rovnost mezi mužem a ženou.
„Příběhy hrdinů nám dávají pocit smyslu v tom, co děláme. Je to stejné u extremistické ideologie,“ dodal.

Sulejman Bakhit. Foto: oslofreedomforum.com
Arabská Barbie a Batman
Proto vytváří pozitivní hrdiny. S nápadem přišel po teroristických útocích na New York v roce 2001, když studoval na univerzitě v Minnesotě. Byl napaden muži na ulici jenom proto, že byl Arab. Místo aby nenávist oplácel nenávistí, šel do místních základních škol, aby vyprávěl šesti- a sedmiletým dětem o tom, že ne všichni Arabové jsou teroristé.
Jedna holčička se jej zeptala, zda existuje také arabská panenka Barbie. Chlapci zase chtěli znát arabskou obdobu Batmana.
Pozitivní hrdinové chybí
Bakhit si uvědomil, že v zemi, odkud pochází, dětské komiksové postavy, které bojují se zlem, neexistují. Doma v Jordánsku se pak ptal místních dětí, kdo jsou pro ně hrdinové.
„Buď na mne zíraly bez výrazu, nebo řekly, že slyšely hodně o někom, komu se říká bin Ládin nebo Zarkáví, kteří bojují proti Západu, aby nás zachránili,“ šokovaně vysvětlil autor komiksů.
Proto vytvořil Princeznu Srdce (něco mezi Alenkou v říši divů a pohádkou Tisíc a jedna noc) a Element Zero, arabskou verzi agenta Jamese Bonda.
Jeho prvním komiksem byl příběh o jordánském válečném pilotovi, kterého nazval Hawker Hunter.
„Jsou to modely pozitivních rolí z reálného života. Děti je mohou následovat, mohou k nim vzhlížet,“ dodal k povaze svých komiksových postav.
Zaměřuje se ve svých příbězích na děti mezi osmi a jedenácti lety, protože v tomto věku začínají hledat sociální modely pro život. Pak mohou být více odolní proti násilné extremistické ideologii.

Pilot Hawker Hunter. Zdroj: Sulejman Bakhit/weforum.org
Teroristé nejsou jen z chudých poměrů
Odmítl, že by teroristé pocházeli pouze z chudých rodin. Podle něj je problematika terorismu složitější. Například dvě třetiny dětí v Jordánsku jsou zneužívány verbálně a polovina z nich čelí psychickému nátlaku. Dětem se nevštěpuje kritické myšlení a nerozvíjí se představivost. Pak mohou snadno podlehnout lákání extremistických skupin a ideologie. Ve společnosti se šíří nenávist, která vše zhoršuje, míní.
Reálné problémy, jako je šikana
Jeho postavy v komiksech řeší reálné problémy dětí, například šikanu. S nerovností k ženám v arabském světě bojuje ženskými hrdinkami. Komiks Section 9 je příběhem ženské arabské jednotky, jež bojuje proti terorismu.
„Chtěl jsem ukázat mladým lidem v Jordánsku, jak vypadá ženská hrdinka,“ vysvětlil tvůrce.
Příběhy spojuje pozitivní příběh hrdinů, kteří mají ovlivnit myšlení mladých lidí nejen v Jordánsku. Zatím bylo vydáno na 1,7 milionu výtisků jeho komiksových příběhů. Bakhit věří, že zasáhly větší počet dětí, alespoň dvojnásobek.

Princezna Srdce. Zdroj: Sulejman Bakhit/weforum.org
Jeho firma Hero Factor nemá dostatek financí, aby dopad jeho díla mohl změřit. Má jen ohlasy od rodičů. Informují jej, že pro jejich děti jsou postavy z komiksů inspirující natolik, že je mají jako vzor. Vznikla také skupina dívek, které jeho příběhy rozvíjí dál.
„Už to není jen o mojí práci, ale stal jsem se inspirací jejich činnosti,“ pochvaluje si.
Loni jordánské ministerstvo školství rozhodlo o tom, že se Bakhitovy komiksy mohou stát školními učebnicemi pro děti mezi deseti a jedenácti lety.
„Můžete být hrdinou, který bojuje třeba proti chudobě, proti násilí,“ míní jordánský umělec. To má podle něj daleko větší smysl než umírat „pro něco“, ať už to je ideologie nebo náboženství.
Zdroje:
https://www.weforum.org/agenda/2017/05/man-fighting-isis-with-comic-books
https://twitter.com/suleimanbakhit
http://www.bez.es/659534816/mayor-quiero-ser-como-Bin-Laden.html
Tagy: komiks sociální projekt společnost terorismus
