Chtěl kreslit komiksy a vymýšlet akční příběhy se superhrdiny, kteří zachraňují svět. Nakonec skončil v neziskové organizaci Code2040, která pomáhá Latinoameričanům a Afroameričanům najít práci v technologickém sektoru.
Julian Gutierrez jako mladý snil o tom, že bude umělec a bude kreslit komiksové příběhy. Vymýšlel si příběhy superhrdinů a maloval je na papír. Umění mělo být podle jeho plánů hlavní součástí jeho kariéry.
Život ale změnil jeho plány a nyní je manažerem v americké neziskové organizaci Code2040. Ta chce dát příležitost lidem ze znevýhodněných komunit v technologickém sektoru. Ve Spojených státech to znamená zejména studentům latinoamerického nebo afroamerického původu. Číslovka 2040 znamená, že v tomto roce bude ve Spojených státech takových lidí více než polovina, a měli by být proporčně zastoupeni ve společnosti.

Foto: code2040.org
Ajťáci do firem
Organizace pořádá letní programy, aby vysokoškolské i postgraduální studenty, kteří jsou nadaní pro technické obory, podpořila. Také zprostředkovává pro mladé odborníky stáže u technologických firem, spolupracuje s firmou Google přes iniciativu Google Entrepreneurs.
Gutierrez by zřejmě před deseti lety neodpověděl na dotaz, kde se za deset let vidí, že touží být v technologickém sektoru. Sám ani technické vzdělání nemá.

Foto: code2040.org
Univerzita, komerce, neziskovka
Jednatřicetiletý Julian vyrostl v městečku Watertown v Connecticutu. Jeho rodiče pocházejí z Peru. Studoval na New York University komunikaci, posléze na škole pracoval na oddělení pro vztahy s absolventy.
Pak se přestěhoval do San Franciska, ale neměl práci. Nakrátko pracoval pro různé technologické firmy v personálním oddělení. Nakonec zakotvil v neziskovce Code2040.
„Nejprve jsem se cítil jako podvodník. Když pracujete s lidmi z IT sektoru, zjistíte, že mluví jiným jazykem a já mu nejprve nerozuměl,“ vylíčil první zkušenosti s lidmi z technologické branže.
Dříve pracoval pro univerzitu nebo zavedené firmy, startupové prostředí pro něj bylo něčím novým, ale nakonec se začal cítit uvolněně a pokud něčemu nerozuměl, bez obav se ptal.

Julian Gutierrez z Code2040. Foto: code2040.org
Podpora Latinoameričanů
Jako příslušník skupiny „Latinx“ začal pro Code2040 pracovat na změně vnímání studentů z latinskoamerického prostředí. Propojuje nadané studenty s firmami. Se zástupci firmy, kteří mají zájem podporovat misi Code2040, se nejprve sejde. A hovoří o talentech, které by firma mohla podpořit. Pokud se podaří „spojení navázat“, je to pro něj nejlepší ocenění jeho práce.
Superhrdina táta
Zpět ale k počátkům „komiksové kariéry“ Juliana Gutierreze. Kdo je jeho největším superhrdinou? Jeho otec. Je elektroinženýrem, ale vše o počítačích se naučil bez vlastního computeru. Rozmontoval televizor i jeho dálkové ovládání a z toho se učil. Pak mohl nastartovat jeho vlastní kariéru. Pro něj to je velký příklad toho, jak se dá z ničeho vypracovat.
Gutierrez míní, že technologické firmy jsou v poslední době ve svém chování transparentnější a začínají se socializovat.
Ukazuje to případ firmy Uber, kdy jeho šéf Travis Kalanick rezignoval na ředitele společnosti, protože se investorům nelíbilo, že nedostatečně razantně řešil obvinění ze sexuálního obtěžování a diskriminaci jeho podřízených.
Na příběhu úspěšných „ajťáků“ z latinoamerické komunity chce podporovat a motivovat další studenty, kteří se chtějí prosadit v technologickém sektoru.
Zdroje:
https://www.googleforentrepreneurs.com/
https://www.nytimes.com/2017/06/21/technology/uber-ceo-travis-kalanick.html
http://www.theverge.com/2017/2/14/14552470/trump-daca-repeal-undocumented-tech-code-2040
http://fortune.com/2016/07/12/black-intern-silicon-valley/
Tagy: nezisková organizace pc programování silné stránky sociální projekt talent
